Autor: Kadri Põlendik • 13. märts 2014
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Nitroferti omanik vahistati

Austrias vahistati USA palvel venemeelne Ukraina oligarh, väetisetootja Nitroferti omanik Dmitri Firtaš, teatas Financial Times.

Kiievis nähakse seda Washingtoni survena Venemaa presidendile Vladimir Putinile Krimmi sissetungi pärast.

Austria juurdlusbüroo kõneisik Mario Hejl ütles, et ärimehe vahistamisotsus väljastati pärast pikalt kestnud uurimist USAs.

“FBI aastatepikkuse uurimise ja USA föderaalkohtu vahistamisorderi väljastamise järel andis Viini riiklik süüdistaja ärimehe kohta riikliku vahistamisotsuse," sõnas Hejl.

Austria ametnikud teatasid, et Firtaš on FBI uurimise all olnud alates 2006. aastast.

Vahistamine toimus kolmapäeval ilma vahejuhtumiteta, Firtaši hoitakse kinni Viinis.

Firtaši valdusfirma Group of Dmitry Firtaš (Group DF) kirjeldas vahistamist kui arusaamatust, mis peaks lähiajal lahenema. Firma teatas, et Firtaši vahistamine ei olnud seotud olukorraga Ukrainas või grupi tegevusega Euroopas ja Ameerikas, vaid puudutas üht 2006. aasta investeerimisprojekti.

Kiievis nähakse seda kui USA püüet avaldada Putinile survet ja hoiatust, et oligarhid ja ärimehed Putini lähikonnas seisavad silmitsi sanktsioonide ja uurimisega, kui Venemaa ei vii oma vägesid Krimmi poolsaarelt välja ega hoidu selle annekteerimisest.

Standard Banki analüütik Timothy Ash ütles teates investoritele, et vahistamine oli "täielikult seismiline areng väga paljudel tasanditel".

“Firtašil olid energiasektori kaudu Venemaaga väga tihedad suhted ja võimalik, et ka Putiniga," kirjutas Ash. “Firtaši [keemiaettevõte] Ostchem nautis suurt gaasisoodustust Gazpromilt isegi siis kui [Ukraina riiklik gaasifirma] Naftogas maksis endiselt täishinda, nii et tal oli väga "eriline" suhe.”

Ash lisas, et tema hinnangul saadab vahistamine endistele Nõukogude Liidu oligarhidele tugeva sõnumi, et kui nad tahavad Läänega koostööd teha, peavad nad kinni pidama teatud läänelikest väärtustest.

"Ma arvan ka, et see saadab tugeva sõnumi Venemaale, et Lääs on valmis minema majanduslike sanktsioonide teed, kui ta ei tagane Krimmist ja Ukraina suhtes võetud poliitikast," lisas Ash.

Ukrainas on Firtaši peamised varad, mille omanikeks on offshore firmad Viinis, Šveitsis ja mujal. Ta on olnud aastaid tegev Ühendkuningriigis, kus tal on luksuskinnisvara.

Group DFi kaudu kontrollib Firtaš suurt osa Ukraina keemiatööstusest, mille marginaalid sõltuvad väga tugevalt Vene naturaalgaasist. Ta on ka oluline tegija riigi naturaalgaasiturul ning osanik Ukraina populaarsetest telekanalites.

Firtaš kontrollis Ukraina gaasivarusid ja märkimisväärset osa ekspordist Euroopa turgudele. Tema lähikondlased olid kõrgetel kohtadel Ukraina kukutatud presidendi Viktor Janukovitši valitsuses.

Mitmete allikate kohaselt olid Firtašil jagatud ärihuvid Vene miljardäri Arkadi Rotenbergiga, kes on väidetavalt Putini lähedane sõber.

Kuigi Firtaš ei olnud nende inimeste nimekirjas, kelle suhtes lubas EL möödunud nädalal sanktsioone rakendada, ütlesid ELi diplomaadid, et nad tegelevad 18 nimest koosneva nimistu pikendamisega.

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960