Autor: Ave Lepik • 24. märts 2014

Talunikud maksavad suurpoodidele pistist?

Tomatikasvataja Voldemar Kamenik kurdab ajalehes Pealinn, et ketipoed nõuavad talupidajailt boonuseid ja seepärast maksabki kodumaine kaup poes hingehinda.

Paraku pole suurpoodideta võimalik suuremas koguses kodumaist toidukaupa müüa, kirjutab keskerakondlik ajaleht Pealinn.

Mõni aasta tagasi müüs kohalik tarbijate ühistu Kameniku sõnul tomatit vaid 11% juurdehindlusega. "Tulemuseks oli, et ühe inimese kohta müüsime Põlvas tomatit 5,5 korda rohkem kui mujal Eestis. Aga siis maksis see tomat poes ka nelja-viiekümne sendi kandis," rääkis Kamenik.

Majandusõppejõud, doktor Ivar Soone ütleb, et tootjalt võetakse raha umbes 15 eri asja eest. Alates sortimenditasust, et kauplus kaupa üldse sisse võtab, riiulipositsiooni eest, et see nähtaval oleks, eriväljapaneku eest, kui tahetakse kampaaniat teha, jne.

Möödunud aastal avaldati põllumajandus-kaubanduskoja infolehes uuringu tulemused, kus paluti väiketootjatel hinnata oma läbisaamist partnerite ehk suurte poekettidega. 95% 22 küsitletud kodumaise toidu tootjast tunnistas üldist nn hirmu suurpoodide ees. 91% vastanutest aga nõustus küsimustikus toodud väitega, et suhetes jaekaubanduskettidega on nad tundnud kartust, et ebaõiglaste tingimuste vaidlustamine võib halvendada ärisuhteid.

Jaga lugu
Pollumajandus.ee suurtoetajad:
Pollumajandus.ee toetajad:
Sigrid SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 14 990
Ana TilksonReklaamimüügi projektijuhtTel: 545 60 150