Kohalikud tegevusgrupid on LEADER-meetme raames valinud rahastamiseks enam kui 7000 projekti, millest suurima osa on ellu viinud vabaühendused, selgub Eesti maaelu arengukava 2007-2013 seirearuandest.
Praeguseks ellu viidud ja veel valmivatest MAK 2007-2013 LEADER-projektidest 70% moodustavad vabaühenduste, 22% ettevõtjate ja 8% kohalike omavalitsuste projektid:
• Leader-meetme projektitoetust on saanud kokku 1560 ettevõtjat:
• 62% ettevõtjatest on teinud Leader-meetme toel ühe projekti
Artikkel jätkub pärast reklaami
• 27% ettevõtjatest kaks projekti
• 9% ettevõtjatest on saanud toetust kolmele Leader projektile
• Koostööprojekte on ellu viidud 57
• Töökohti on loodud üle 300
LEADER-meetmele seitsmeks aastaks seatud eesmärgid on seirearuande kohaselt täidetud või isegi ületatud. Näiteks ellu viidud koostööprojektide arv on eesmärki ületanud 43% võrra, kavandatud töökohtade arv on ületatud neljakordselt.
Eestis alustati laiemas ulatuses LEADER-lähenemise rakendamisega juba 2006.aastal. Maaelu arengukava 2007-2013 LEADER-meetme kaudu on kasutatud ca 10% MAKi eelarvevahenditest, mis teeb keskmiselt aastas ligi 13 miljonit eurot kohalike tegevusgruppide osalusel jaotatavaid toetusi.
Eestis tegutseb praegu kokku 26 kohalikku tegevusgruppi, kes katavad 99,9% maapiirkonnast.
Põllumajanduse ja maaelu arengu meetmeid rahastatakse Maaelu Arengu Euroopa Põllumajandusfondist (EAFRD) ja kaas-finantseeritakse Eesti riigi eelarvest.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Maaelu arengukava 2007-2013 raames on keskkonnahoiule suunatud toetusi praeguseks määratud enam kui 334 miljoni euro ulatuses. Tulemused näitavad muu hulgas veereostuse riski vähenemist ning head mõju elurikkusele, selgub MAK 2007-2013 seirearuandest.
Konkurentsivõime tõstmist on rahastatud 9 meetme ja nende alameetmete raames.
Maaettevõtluse mitmekesistamisele ja elukvaliteedi parandamisele suunatud toetuste abiga loodi maapiirkondadesse ligi 860 töökohta.
Aastatel 2007-2013 on põllumajanduses, toidutööstuses ja muus maaettevõtluses teoks saanud 23 000 investeeringuprojekti.
Scandagra Eesti viljaäri juht Marge Pähkel ja teravilja ostujuht Urbo Vilibert tõid stuudiosse värske pildi Eesti ja maailma viljaturust. Põldude olukord Eestis on hetkel muljetavaldav – taliviljad on tihedad kui mets ning taliraps õitseb pikalt ja rikkalikult. Loodetav suur saak seab aga surve alla logistika, kuivatamise ja ladustamise. Urbo Vilibert rõhutas, et päikest on saagi küpsemiseks veelgi vaja, kuid koristuseks tuleb valmis olla – vastasel juhul võib vili minna hapuks juba platsil.