• 27.06.14, 10:30
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Põlluinfo: Täna räägime maisist ja kartulist

Jaanipäev on möödas ja sellega seoses on tehtud ka suurem osa taimekaitsetöödest. Tänases nõuandenurgas tuleb juttu hoopis maisist ja kartulist.
Kuna mais on soojalembene taim ja tänavu pole olnud nii palju soojust kui eelmine aasta, ei ole ka maisi kasvamine kõige intensiivsem. Liigne vihm ning jahe temperatuur  on mõnel pool Eestis tõsiselt pärssinud maisi kasvamist. Sellest tulenevalt löövad välja ka mitmed toitainetepuuduse tunnused, sest taim ei saa juurte kaudu kätte piisaval hulgal toitaineid.
Kasvuperioodi alguses on väga oluline fosfor. Lisaks poolmakroelementidele nagu kaltsium, magneesium ja väävel vajab mais mikroelementidest rauda ja mangaani. Kuid kaks kõige olulisemat mikroelementi on boor ja tsink, mida mais vajab suhteliselt suurtes kogustes.
Tänaseks on kartuli umbrohutõrje juba unustatud ja on alustatud kartuli-lehemädanikutõrjega. Kriitiline aeg lehestikuhaiguste lööbimiseks on aeg, mil vaod on kokku kasvanud, sel ajal on õhuliikumine vagude vahel väiksem ja alumised lehed püsivad kauem niisked. Soodsad ilmad soosivad kartuli-lehemädanikku nakatumist ning tõrjega ei tohiks viivitada. Kartuli-lehemädanik on äärmiselt ohtlik haigus, mis võib levida soodsates tingimustes kiiresti.
Loe lähemalt SIIT.
 
 

Seotud lood

Uudised
  • 09.05.14, 10:05
Eestis on uus kartulisort ‘Teele’
Eesti Taimekasvatuse Instituut on aretanud uue kartulisordi ‘Teele’. Uus sort on keskvalmiv, kiduussikindel laua- ja salatikartul.
Uudised
  • 09.05.14, 10:00
Milline on kartuli sordivalik ja saagikus?
Kahjuks on kartuli kasvupinnad jäänud viimastel aastatel väiksemaks ning praegu on kartuli kasvupind veidi alla 10 000 ha.
Uudised
  • 25.09.13, 10:05
Maisi koristamine ja sileerimine
Tänavune suvi on olnud maisi kasvuks ideaalilähedane. Nüüd on oluline pöörata tähelepanu maisi õigele koristamisele ja sileerimisele.
Uudised
  • 24.09.13, 10:00
Mais on väärtuslik energiasööt
Mais on maailmas üks vanimaid kultuure, kelle esivanemaid ei tunta või ei ole nad teadaolevalt säilinud. Maisi tõi Euroopasse 1492.a. Columbus. Seda kasvatati esialgu Vahemere maades. Hiljem seoses hübriidsortide ilmumisega hakkas maisikasvatus levima põhja poole.
  • ST
Sisuturundus
  • 09.09.24, 17:50
Ekspert: kõrreliste umbrohtudega tuleb tegeleda juba sügisel, muidu läheb olukord käest
Kuna aasta-aastalt esineb kõrreliste umbrohtude tõrjega aina enam probleeme, on väga oluline saada need kontrolli alla juba sügisel. Taimekaitsevahendite esindaja Nordisk Alkali tehniline nõustaja/turundusjuht Ann Raukas nendib, et pikkadel sügistel peab kultuur konkureerima umbrohuga nii toitainete kui ka valguse osas ning lisaks loob tihe ja umbrohurikas taimik soodsad tingimused taimehaiguste levikuks.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Põllumajandus esilehele