Valitsus eraldas Põllumajandusministeeriumile reservfondist 267 500 eurot, et katta sigade aafrika katku ennetus- ja tõrjeabinõude kulusid.
227 500 euro eest soetatakse riigile kuuluvale loomsete jäätmete käitlemise tehasele AS Vireen mobiilne põletusahi, mida saab kasutada seakorjuste (sh talvetingimustes metsseakorjuste) kohapeal hävitamiseks, et vähendada taudi levimise riski. „Kuigi põhifookus on seakatku farmisigadeni jõudmise vältimine, peame valmistuma ka kõige halvemaks. Läti ja Leedu kogemus on näidanud, et mobiilsest põletusahjust on suur abi haiguskollete likvideerimisel,“ ütles põllumajandusminister Ivari Padar.
40 000 eurot plaanitakse täiendavate kontrollide läbiviimiseks seakasvatustes ja desinfektsioonivahendite ostmiseks. „Need meetmed aitavad vähendada ja maandada riski taudi ülekandumiseks metssigadelt kodusigadele,“ lisas Padar.
Eestis seakatku kodusigadel leitud ei ole, küll on diagnoositud seakatk 25 metssea korjusel. Inimestele sigade katk ohtu ei kujuta, kuid võib põhjustada ulatuslikku majanduslikku kahju seakasvatussektorile. Iga loomapidaja peab järgima ettenähtud bioohutusmeetmeid, et oma loomi taudi eest kaitsta.
Sigade Aafrika katku puudutav teave on koondatud veebilehele
www.seakatk.ee. Teavet taudikahtlusega loomade kohta saab edastada Veterinaar- ja Toiduameti vihjetelefonile 605 4750.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
2025. aasta kevad on toonud põldudele positiivse pildi: taliviljad on hästi talvitunud ning taimed on tugevad, hoitud ja toidetud. Ilmastik on kevadel olnud küll heitlik, kuid üldpilt on lootustandev. Linas Agro agronoomiaeksperdi Mart Toomsalu sõnul on rõõm tõdeda, et põllumehed ei ole sellel kevadel lämmastikväetisega kokku hoidnud, mis omakorda kajastub taimede heas seisukorras.