Eesti tõstatab Euroopa Liidu põllumajandus- ja kalandusministrite nõukogul Lätile ja Eestile Venemaa poolt kehtestatud kalatoodete sisseveokeelu teema, ütles maaeluminister Urmas Kruuse kohtumisel Eesti kalandussektori esindajatele.
„Eesti delegatsioon tõstatab järgmisel teisipäeval toimuval Euroopa Liidu põllumajandus- ja kalandusministrite nõukogul küsimuse Venemaa sisseveopiirangute kohta Läti ja Eesti kalatoodetele,“ ütles maaeluminister Urmas Kruuse. „Sisseveokeelu põhjendused panevad kahtluse alla kogu Euroopa Liidu toiduohutussüsteemi, mis ei ole kindlasti asjakohane.“
Kohtumisel kalandussektori esindajatega oli kõne all ka sektori konkurentsivõime parandamiseks Euroopa Merendus- ja Kalandusfondi 2014-2020 vahenditest plaanitavad tegevused. „Näiteks on üheks võimaluseks Eestis kalakomponentide tehase ehituse alustamise toetamine, mis võimaldab teha alternatiivseid tooteid ja vähendada seega Eesti kalandussektori haavatavust,“ ütles Urmas Kruuse. „Samuti on plaanis järgmise perioodi vahenditest jätkata toetusmeetmeid kalandussektori osalemiseks välismessidel, mis aitaks kaasa uute turgude leidmisele.“
Vene Föderatsiooni fütosanitaarjärelevalveamet (Rosselhoznadzor) inspekteeris Eesti ja Läti kalatöötlemisettevõtteid 17.–23. maini ning keelas alates 4. juunist Eesti ja Läti kalatöötlemisettevõtete preservide ja konservide sisseveo Venemaale.
Venemaa kehtestas eelmise aasta 7. augustil täieliku embargo looma- ja sealihale, puu- ja köögiviljadele, linnulihale, kaladele, juustule, piimale ja piimatoodetele Euroopa Liidust, USAst, Austraaliast, Kanadast ja Norrast. Kalakonservid jäid toona keelu alt välja.
Seotud lood
Vene Föderatsiooni fütosanitaarjärelevalveamet kehtestas impordikeelu Eesti ja Läti kalatoodetele alates 4. juunist 2015.
Venemaa toiduohutuse järelevalveamet Rosselhoznadzor kavatseb keelata kala transiidi Baltimaadest Kasahstani.
Järgmisel nädalal tuleb Eestisse Venemaa veterinaar- ja fütosanitaaramet Rosselhoznadzor kontrollima Eesti kalatööstusi. Kuhu kontrollima minnakse, pole teada.
Põllumajandusturu ebastabiilne majanduslik olukord nagu muutlikud väetise- ja teraviljahinnad ning kasvavad tootmiskulud on peavaluks igale põllumehele. Keeruline seis sunnib põllumehi rohkem arvutama ja investeeringutest saadavat kasu kaaluma. See olukord määrab otseselt taimekaitsevahendite üle otsustamise. Kuidas säästa, kuid samal ajal saada maksimaalset tulu?
Hetkel kuum
Tagasi Põllumajandus esilehele