Veterinaar- ja toiduamet viib täna läbi lauskontrolli Väike-Maarjas asuvas loomsete jäätmete käitlemise tehases AS Vireenis, lisaks on seoses sigade Aafrika katku taudipuhanguga plaanis kontrollida ka Hummuli jäätmetehase autod.
„Kõik sigade Aafrika katku taudikolletes hukatud sigu vedavad autod on lekkekindlad ega tohi siseneda taudivabadesse farmidesse. Taudi tõttu hukatud sigu ei tohi vedada autod, mis tegelevad taudivabade farmidega – see on olnud reegel juba alates esimese seakatku tõttu surnud metssea leiust,“ ütles Veterinaar- ja Toiduameti peadirektor Ago Pärtel.
Hukatud loomi transportivaid autosid desinfitseeritakse nii enne farmist väljasõitu kui ka pärast tühjaks laadimist. „Reeglid on väga selged ja nende täitmist kontrollime,“ sõnas Pärtel.
VTA kontrollib ka täna Torma kandist tulnud vihjeid seoses vereniredega autoteel. Maanteel on juba tehtud täiendav desinfitseerimine. „Kui juhtum on seotud taudistunud sigu vedanud autodega, siis tegemist on kloorist läbi imbunud eritistega ning katku levimise ohtu ei ole. Lisaks tegime ka täiendava desinfitseerimise maanteel ning autode lekkekindlus on kontrollitud ja tõendatud,“ kinnitas Pärtel. „Igasugune leke peab olema välistatud.“
· Esimesed sigade Aafrika katku leiud kodusigadel avastati juuli keskpaigas Viljandimaal kahes farmis ja ühes Valgamaa majapidamiseks. Praeguseks on sigade Aafrika katku leitud kokku kaheteistkümnes farmis ja majapidamises Viljandi-, Valga-, Võru-, Tartu-, Järva- ja Lääne-Virumaal ning Jõgevamaal.
· Sigade Aafrika katk on väga nakkav ning ägedalt kulgev kodusigade ja metssigade viirushaigus, mida iseloomustab palavik, verejooksud, põletikulised muutused elundites ja suur suremus (kuni 100% loomadest).
· Inimestele sigade Aafrika katk ohtu ei kujuta, kuid võib põhjustada ulatuslikku majanduslikku kahju seakasvatussektorile. Iga loomapidaja peab järgima kehtestatud bioturvalisuse meetmeid, et oma loomi taudi eest kaitsta.
· Sigade Aafrika katku puudutav teave on koondatud veebilehele
www.seakatk.ee ning küsimusi ja infot taudikahtlusega loomadest saab jätta VTA vihjetelefonil 605 4750. Operatiivselt saab teavet Twitteri kontolt
https://twitter.com/VTA_agri.
Seotud lood
Veterinaaramet kinnitas seakatku diagnoosi Võrumaal Haanja vallas 1800 koduseaga ja Viljandimaal Tarvastu vallas 2900 koduseaga farmides.
Torma vald pole rahul otsusega, millega maetakse valla prügila territooriumile 200 tonni hukatud sigu, kuid keskkonnaameti arvates on tegu halbadest variantidest parimaga, vahendab ERR uudisteportaal.
Eesti põllumehed saavad uue ülitõhusa teravilja fungitsiidi, milles sisaldub tipptasemel Inatreq™ active toimeaine – keemia, mis põhineb looduslikult esinevatel mullabakteritel.