Veterinaaramet kinnitas seakatku diagnoosi Võrumaal Haanja vallas 1800 koduseaga ja Viljandimaal Tarvastu vallas 2900 koduseaga farmides.
Kõik sead hukatakse ja hävitatakse ning hooned desinfitseeritakse.
Kokku on sigade Aafrika katk praeguseks diagnoositud 12 farmis ning katku tõttu on hukkamisele läinud või minemas üle 15 000 kodusea. Eestis peetakse kokku suurusjärgus 360 000 siga.
Sigade Aafrika katk on väga nakkav ning ägedalt kulgev kodusigade ja metssigade viirushaigus, mida iseloomustab palavik, verejooksud, põletikulised muutused elundites ja suur suremus (kuni 100% loomadest).
Inimestele sigade Aafrika katk ohtu ei kujuta, kuid võib põhjustada ulatuslikku majanduslikku kahju seakasvatussektorile. Iga loomapidaja peab järgima kehtestatud bioturvalisuse meetmeid, et oma loomi taudi eest kaitsta.
Lisaks loomatauditõrje seaduses sätestatud kehtivatele bioohutusnõuetele, soovitab VTA tungivalt vältida kodusigadega kokkupuutuvatel isikutel metsas seenel ja marjul käimist ning jahipidamist. Samuti tuleks välistada ka koerte ja kasside pääs lauta.
Seotud lood
Loe, mis meetmed pakuvad välja seakatku tõkestamiseks põllumehed.
Veterinaar- ja toiduamet viib täna läbi lauskontrolli Väike-Maarjas asuvas loomsete jäätmete käitlemise tehases AS Vireenis, lisaks on seoses sigade Aafrika katku taudipuhanguga plaanis kontrollida ka Hummuli jäätmetehase autod.
10. augustil toimus Eesti Jahimeeste Seltsi (EJS) juhatuse erakorraline koosolek.
Maaeluminister Urmas Kruuse kutsus reedeks kokku 15 maavanemat, et rääkida üle sigade Aafrika katku tõrje ja otsida võimalusi, kuidas senisest enam kaasata olukorra lahendamisse kohapealseid riigistruktuure.
Eesti põllumehed saavad uue ülitõhusa teravilja fungitsiidi, milles sisaldub tipptasemel Inatreq™ active toimeaine – keemia, mis põhineb looduslikult esinevatel mullabakteritel.