• 26.01.16, 08:55
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Ilmus EMÜ professori Ülo Niinemetsa kaastoimetatud raamat taimede lehestiku fotosünteesist

Äsja ilmus professor Kouki Hikosaka (Tohoku Ülikooli, Sendai, Jaapan), professor Ülo Niinemetsa (Eesti Maaülikool) ja professor Niels Anteni (Wageningeni Ülikool, Holland) toimetatud raamat “Canopy photosynthesis: from basics to applications”, mis käsitleb lehestikuteaduse viimaseid arenguid.
„Kõik lehtede fotosünteesi kiirust määravad keskkonnatingimused varieeruvad taimelehestikes väga suurel määral. Eriti suur on varieeruvus valguse kättesaadavuses, tihti enam kui sada korda lehestiku üla- ja allosa vahel,“ rääkis Eesti Maaülikooli professor Ülo Niinemets. „Suure varieeruvuse tõttu on kogu lehestiku produktiivsuse arvutamiseks vaja kasutada keerukaid matemaatilisi mudeleid.“ Maailma juhtivate teadlaste poolt kirjutatud raamat annab ülevaate keskkonnatingimuste varieerumisest võras, lehtede kohanemisest keskkonna varieerumisele lehestikus, fotosünteesi ja taimede kasvu mudelitest lehtede ja lehestike tasemetel ning meetoditest mudelite skaleerimiseks maastike ja bioomide produktiivsuse hindamiseks. Lisaks saab raamatust teada, millised on viisid ökosüsteemide produktiivsuse mõõtmiseks ning lehestikumudelite verifitseerimiseks. Raamatus analüüsitakse ka põhilisi konkurentsiprotsesse taimestikus ning konkurentsi mõju taimede lehestike produktiivsusele.
„See lehestiku fotosünteesiraamat on esimene sellelaadne kokkuvõte, mis ühendab fotosünteesifüsioloogide, metsa- ja põllumajandusteadlaste, produktsiooni- ja konkurentsiökoloogide ning kaugseire spetsialistide parimad teadmised ning sellega loob suurepärased võimalused lehestikuteaduse veelgi kiiremaks arenguks,“ ütles Niinemets.
Raamat on rikkalikult illustreeritud ning on sobiv lugemine nii erialaspetsialistidele, tudengitele ja alustavatele teadlastele, kes soovivad mõista lehestiku talitlemise peamisi printsiipe, aga ka edasijõudnud teadlastele, kes tahaksid ennast lehestikuteaduse viimaste arengutega kurssi viia.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Autor: põllumajandus. ee

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 10.06.25, 16:08
Suursaagi ootuses: mis saab hinnast ja kvaliteedist?
Scandagra Eesti viljaäri juht Marge Pähkel ja teravilja ostujuht Urbo Vilibert tõid stuudiosse värske pildi Eesti ja maailma viljaturust. Põldude olukord Eestis on hetkel muljetavaldav – taliviljad on tihedad kui mets ning taliraps õitseb pikalt ja rikkalikult. Loodetav suur saak seab aga surve alla logistika, kuivatamise ja ladustamise. Urbo Vilibert rõhutas, et päikest on saagi küpsemiseks veelgi vaja, kuid koristuseks tuleb valmis olla – vastasel juhul võib vili minna hapuks juba platsil.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Põllumajandus esilehele