Sektori majandustulemusi mõjutas kõige enam ühe suurtootja - Fazeri otsus Eestis tootmine lõpetada, selgub Maaeluministeeriumis koostatud pagaritööstuse 2015. aasta ülevaatest.
"Kui veel mõned aastad tagasi oli pagaritööstus selgelt siseturule orienteeritud, siis viimastel aastatel on ekspordi osatähtsus oluliselt kasvanud. Ekspordi olulisust on raske ülehinnata, sest Eestis on pagaritoodete tarbimine aasta-aastalt vähenenud ja tootmismahtusid on võimalik kasvatada vaid välisturgude abil,“ ütles kaubanduse ja põllumajandussaadusi töötleva tööstuse osakonna juhataja Taavi Kand.
Samuti on hakanud taas suurenema pagaritööstuses tehtavad investeeringud, mille üheks põhjuseks on maaelu arengukava uue eelarveperioodi 2014-2020 toetusmeetmete avanemine. Pagaritööstused investeerisid 2015. aastal 10,8 miljonit eurot ehk üle kahe korra rohkem kui eelmisel aastal. Sellest 8,1 miljonit eurot ehk 75% investeeriti masinatesse ja seadmetesse, st potentsiaalse efektiivsuse ja mahu kasvu.Käibe kasvu aeglustumine ja kulude kiire kasv vähendas pagaritööstuse kasumit. Samuti vähendas sektori kasumlikkust Fazeri tootmise lõpetamine Eestis. Pagaritööstussektori kogukasum oli 2015. aastal vaid 1,7 miljonit eurot, mis 85% vähem võrreldes aasta varasemaga.
„Konkurents leivaturul on väga tihe ja konkurentsis püsimiseks on ettevõtted asunud tootmist optimeerima. Sektori kasumlikkuse languse peamiseks põhjuseks on ühe suurema turuosaga pagaritööstuse otsus oma tegevus Baltikumis konsolideerida ja Eestis tootmine lõpetada,“ lisas Kand.
Statistikaameti andmetel tegutseb pagaritööstuses keskmiselt 140 ettevõtet. Tööga hõivatud on keskmiselt 2982 inimest, mida oli 258 inimese võrra (+9,5%) rohkem kui eelneval aastal.Pagaritööstuse ettevõtetena käsitletakse ülevaates ettevõtteid, mis tegelevad leiva- ja saiatootmise, valikpagaritoodete, sh kookide, pirukate, tortide jm tootmisega ning kuiviku- ja küpsisetootmisega.