2015. aastal toodeti pagaritooteid 130 miljoni euro väärtuses

2015. aastal toodeti pagaritooteid 130 miljoni eur
2015. aastal toodeti pagaritooteid 130 miljoni euro väärtuses

Pagaritööstus tootis 2015. aastal ligikaudu 130 miljoni euro väärtuses toodangut, millest pea kolmandik eksporditi.

Sektori majandustulemusi mõjutas kõige enam ühe suurtootja - Fazeri otsus Eestis tootmine lõpetada, selgub Maaeluministeeriumis koostatud pagaritööstuse 2015. aasta ülevaatest.

"Kui veel mõned aastad tagasi oli pagaritööstus selgelt siseturule orienteeritud, siis viimastel aastatel on ekspordi osatähtsus oluliselt kasvanud. Ekspordi olulisust on raske ülehinnata, sest Eestis on pagaritoodete tarbimine aasta-aastalt vähenenud ja tootmismahtusid on võimalik kasvatada vaid välisturgude abil,“ ütles kaubanduse ja põllumajandussaadusi töötleva tööstuse osakonna juhataja Taavi Kand. „Kui toiduainetööstuses tervikuna eksport 2015. aastal vähenes, siis pagaritööstus suutis toodangu väljavedu 4% võrra suurendada.“

Samuti on hakanud taas suurenema  pagaritööstuses tehtavad investeeringud, mille üheks põhjuseks on maaelu arengukava uue eelarveperioodi 2014-2020 toetusmeetmete avanemine. Pagaritööstused investeerisid 2015. aastal 10,8 miljonit eurot ehk üle kahe korra rohkem kui eelmisel aastal. Sellest 8,1 miljonit eurot ehk 75% investeeriti masinatesse ja seadmetesse, st potentsiaalse efektiivsuse ja mahu kasvu.

Pagaritööstuste investeeringud materiaalsesse põhi
Pagaritööstuste investeeringud materiaalsesse põhivarasse (mln €) Allikas:...

Käibe kasvu aeglustumine ja kulude kiire kasv vähendas pagaritööstuse kasumit. Samuti vähendas sektori kasumlikkust Fazeri tootmise lõpetamine Eestis. Pagaritööstussektori kogukasum oli 2015. aastal vaid 1,7 miljonit eurot, mis 85% vähem võrreldes aasta varasemaga.

 

Pagaritööstuse müügitulu, kulud, kogukasum (mln €)
Pagaritööstuse müügitulu, kulud, kogukasum (mln €) Allikas: Statistikaamet

„Konkurents leivaturul on väga tihe ja konkurentsis püsimiseks on ettevõtted asunud tootmist optimeerima. Sektori kasumlikkuse languse peamiseks põhjuseks on ühe suurema turuosaga pagaritööstuse otsus oma tegevus Baltikumis konsolideerida ja Eestis tootmine lõpetada,“ lisas Kand.

Statistikaameti andmetel tegutseb pagaritööstuses keskmiselt 140 ettevõtet. Tööga hõivatud on keskmiselt 2982 inimest, mida oli 258 inimese võrra (+9,5%) rohkem kui eelneval aastal.

Pagaritööstuse ettevõtetena käsitletakse ülevaates ettevõtteid, mis tegelevad leiva- ja saiatootmise, valikpagaritoodete, sh kookide, pirukate, tortide jm tootmisega ning kuiviku- ja küpsisetootmisega.

 

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised