Börs: Piimahinnad tõusid 4 kuu kõrgeima tasemeni

Börs: piimahinnad tõusid 4 kuu kõrgeima tasemeni
Börs: piimahinnad tõusid 4 kuu kõrgeima tasemeni

Nädala börsiuudised: Strategie Grains tõstis ELi nisutoodangu prognoosi ja varud hakkavad vähenema; Venemaa õliseemnete hinna väljavaade parem kui nisul; piimahinnad tõusid 4 kuu kõrgeima tasemeni; nafta hinnad tõusevad edasi.

Strategie Grains tõstis ELi nisutoodangu prognoosi

Prantsusmaa konsultatsioonifirma Strategie Grains tõstis Euroopa Liidu 2016. aasta nisutoodangu prognoosi, vahendab agrimoney.

Kokku tõsteti prognoosi 1,9 miljoni tonni võrra 146,7 miljoni tonnini. Eelnev hinnang oli 144,8 miljonit tonni.

Konsultatsioonifirma põhjendab prognooside tõstmist eelkõige heade kasvutingimustega. „Talinisu saagikuse potentsiaal on paljude tähtsate ELi tootjate seas väga kõrge,“ teatasid nad.

Kõige rohkem tõsteti Rumeenia, Saksamaa ja Hispaania toodanguprognoosi. Nendes riikides olid talvised olud soodsad, mis aitasid taimedel paremini areneda.

Toidunisu hind hakkas nädala alguses tõusma, aga reedeks jõudis hind samale tasemele – üks tonn maksab 167,25 eurot (detsembrikuu futuur).

Toidunisu hind
Toidunisu hind

Varud vähenevad

Strategie Grains märkis, et Euroopa Liidu ekspordiprogramm on oodatust tugevam ja see tähendab, et nisuvarud hakkavad sellel hooajal vähenema. Prognoositakse, et hooaja lõpuks on varud 14,7 miljonit tonni – see on 0,9 miljonit tonni vähem kui eelmisel kuu prognoos.

Lisaks sellele stimuleerib madal hinnatase söödanõudlust, mis peaks samuti varusid vähendama hakkama.

Strategie Grains tõi ka välja, et kevadine oder ja mais on sisuliselt külvatud. Praegune ELi maisitoodangu prognoos on 62,7 miljonit tonni, mis oleks 9 protsenti rohkem kui eelmisel aastal. Eelmisel aastal vähendasid toodangut põuad.

Ka odra tootmismahud peaksid sellel aastal suurenema. Strategie Grains progsnoosib 62,5 miljoni tonni suurust odrasaaki, mis on 1 protsent rohkem kui 2015. aastal.

Viimastel nädalatel on kasvutingimused paranenud ka Venemaal, Ukrainas ja USAs, kus on samuti tootmisprognoose tõstetud.

USAs kallines maisi hind 0,9 protsenti ja buššel maksis reede hommikuks 3,91 dollarit. Nisu hind tõusis 0,4 protsenti 4,7 dollarini buššelist. Sojaubade hind kallines samuti 0,4 protsenti ning buššeli eest tuleb välja käia 10,71 dollarit.

Venemaa õliseemnete hinna väljavaade parem kui nisul

Põllumajandusfirma Black Earth Farming teatas, et Venemaal on õliseemnete hindadel rohkem perspektiivi kui nisu hindadel. Peamiselt on see seotud sellega, et Venemaal on nisu kasvutingimused väga head.

„2016-2017 aasta hinnad püsivad madalal, sest saak saab olema potentsiaalselt väga kõrge,“ teatas ettevõte. „Sügisel külvatud teraviljad on kasu saanud soojemast talveilmast ning nisutoodang võib ulatuda 62 miljoni tonnini, mis on sama palju kui eelmisel aastal. Võimalik, et ka rohkem,“ teatas Black Earth Farming, mis kontrollib Venemaal 256 000 hektarit põllumaad.

Tõsi, kevadist külvamist on Venemaal seganud pidevad vihmad. „Samas on mulla niiskus mitme aasta parimal tasemel. Koos jahedama ilmaga peaks see aitama taimede arengule kaasa ja seega suurendama ka saagikust.“

Õliseemnete hinnad kasvavad

Venemaal on maisi hind viimase aasta jooksul kallinenud 15 protsenti ja nisu hind 6 protsenti. Hinnatõusu on peamiselt põhjustanud liigselt ambitsioonikas ekspordiprogramm, mis on koduturul defitsiiti tekitanud.

Päevalilleseemnete hinnad on rublades isegi rohkem kallinenud – lausa 21 protsenti. Tõsi, dollarites on hind hoopis 8 protsenti langenud.

Samas on väljavaade „jätkuvalt positiivne,“ teatas Black Earth Farming ja lisas, et tootmine kasvab mõõdukalt, aga nõudlus tõuseb.

Euroopas langes rapsiseemnete hind nädalaga 0,1 protsenti ja tonni eest tuleb välja käia 367,25 eurot.

Rapsiseemnete hind
Rapsiseemnete hind

Piimahinnad tõusid 4 kuu kõrgeima tasemeni

Piimahinnad tõusid GlobalDairyTrade oksjonil aga nelja kuu kõrgeima tasemeni, sest spekuleeritakse, et jahe ilm ja madalad hinnad piiravad juba praegu Euroopa Liidu tootmise kasvu, vahendab agrimoney.

Võrreldes viimase oksjoniga (kaks nädalat tagasi) kallinesid piimahinnad teisipäevasel oksjonil 2,6 protsendi võrra ja jõudsid kõrgeima tasemeni alates jaanuarist. Paremat minekut näitasid kõrgema rasvasisaldusega piimatooted.

Näiteks võipiima hind kallines 16,2 protsenti ning veevaba piimarasva hind tõusis 4,9 protsenti. Täispiima pulbri hind lisas 3 protsenti ja jõudis 2252 dollarini tonnist.

Tõsi, kooritud piima pulbri hind langes oksjonil 0,9 protsenti 1658 dollarini tonnist. Euroopas on kooritud piima pulbri hind sama ajaga tõusnud aga ligi 2 protsenti ja tonn maksis reede hommikuks 1683 eurot.

Kooritud piima pulbri hind
Kooritud piima pulbri hind

Hinnatasemed on tõusnud, sest spekuleeritakse, et Euroopa Liidu tootmismahtude kasv on kiiresti pidurdumas, sest hinnad on madalal ning ilm on jahe.

Näiteks Suurbritannias olid aprilli lõpus tootmismahud 4 protsenti väiksemad kui aasta tagasi. Iirimaal kärbitakse piima kokkuostuhinda ning jahedam ilm on mitmes Euroopa riigis tootmist piiranud.

Euroopa Komisjon prognoosib, et ELi piimatoodang tõuseb 2016. aastal 1,4 protsendi võrra.

Teistest toorainetest langes kakao hind 4,2 protsenti ja tonn maksab 2893 dollarit. Robusta kohvi hind langes nädalaga 2,2 protsenti 1613 dollarini tonnist.

Nafta hinnad tõusevad edasi

Nafta hinnad jätkavad aga tõusu. Brenti toornafta lisas sellele nädalal 3 protsenti ja WTI kallines 5 protsenti. Kummagi barrel maksis reede hommikuks 49,18 ja 48,64 dollarit.

Rotterdami 95 bensiini hind on viimase kolme kuu jooksul tõusnud juba ligi 60 protsenti. Reede hommiku maksis tonn 500 dollarit.

Rotterdami 95 bensiini hind ($/tonn)
Rotterdami 95 bensiini hind ($/tonn)

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised