Uue põlvkonna väetised, uued tehnoloogiad ja uue innovatsioonikeskuse loomine on SINTEFi ja Yara partnerluslepingu peamised elemendid.

- Yara ja SINTEF loovad innovatsioonikeskuse
- Foto: Meelika Sander-Sõrmus
Norra teaduskeskus
SINTEF ja väetisetootja
Yara sõlmisid pikaajalise koostöölepingu, millega kaasneb ühise innovatsioonikeskuse rajamine Norrasse Trondheimi.
Keskuse eesmärgiks on töötada välja järgmise põlvkonna väetiste tootmistehnoloogiad ja uued tehnoloogilised lahendused toiduainete tootmisega seotud kliimamõjude vähendamiseks.Innovatsioonikeskuse avamine on kavandatud oktoobrisse.
Teadlased erinevatest valdkondadest, nagu keemia-, energia ja materjalitehnoloogia, töötavad koos Trondheimis asuvas innovatsioonikeskuses ja SINTEFi mikro- ja nanoelektroonika laboris Oslos.
Artikkel jätkub pärast reklaami
"Selle lepinguga alustab SINTEF tihedat strateegilist ja operatiivset koostööd Norra ühe suurema ja tähtsama tööstusettevõttega. Oleme teinud koostööd juba mitu aastat ja see leping annab meile tõelise tõuke, et veel paremini koostööd jätkata,“ ütles SINTEFi tegevjuht Alexandra Bech Gjorv koostööleppe sõlmimisel.
"Yara peab leidma uusi viise väetiste tootmises, seda just keskkonnanõuete karmistumise pärast. Peame tootma odavamalt, keskkonnasõbralikumalt ja paindlikuma tehnoloogiaga. Meievaheline partnerlus annab võimaluse kasutada laiemat pädevuste võrgustikku,"lausus Yara innovatsioonijuht Pierre Herben. Poolte vaheline leping allkirjastati kolmeks aastaks.
Seotud lood
Scandagra Eesti viljaäri juht Marge Pähkel ja teravilja ostujuht Urbo Vilibert tõid stuudiosse värske pildi Eesti ja maailma viljaturust. Põldude olukord Eestis on hetkel muljetavaldav – taliviljad on tihedad kui mets ning taliraps õitseb pikalt ja rikkalikult. Loodetav suur saak seab aga surve alla logistika, kuivatamise ja ladustamise. Urbo Vilibert rõhutas, et päikest on saagi küpsemiseks veelgi vaja, kuid koristuseks tuleb valmis olla – vastasel juhul võib vili minna hapuks juba platsil.