• 08.09.17, 19:36
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Maaeluminister: Tori hobusekasvanduse keskus on elujõuline

„Värskelt loodud SA Eesti Maaelumuuseumid aitab Toril säilitada hobumajanduse pikaajalist traditsiooni ning hoogustab hobumajandussektori arengut. Taastatakse ajaloolise hobukasvanduse elujõulisus ning jätkusuutlik areng,“ ütles maaeluminister Tarmo Tamm.
Tori hobusekasvanduse keskus on elujõuline
  • Tori hobusekasvanduse keskus on elujõuline
  • Foto: Äripäev AS
„On kahetsusväärne, et eelmistel valitsustel ei õnnestunud küsimust Tori rahastamise ja juriidilise vormi üle lahendada. Praegune valitsus on astunud samme, et olukorda lahendada. Olen ise korduvalt Toris käinud ning teemat on oluliseks pidanud ka peaminister, kes samuti kohapeal olukorraga tutvunud on. Sel kevadel leidis valitsus võimalused raha eraldamiseks hobukeskuse välja arendamiseks.“
LOE LISAKS
Valimisliit Uus Koduvald: Riigile kuuluvad Tori hobused tuleb tuua tagasi kodutalli
Vabariigi Valitsus otsustas eraldada omandireformi reservfondist 1 905 000 eurot Tori hobumajanduse keskuse taastamiseks ja väljaarendamiseks. Eesti maaelu arengukavast leiti võimalus Tori hobumajanduse keskuse jaoks lisavahendeid saada. 
„Olen ametis olnud 9 kuud. Selle ajaga on ära lahendatud Tori rahastamise ja juriidilise vormi küsimus. Põlenud tallihoone projekteerimine käib ja loodetavasti saab sel aastal katus taastatud. Seejärel saame edasi minna kogu kompleksi arendamisega,“ lisas Tamm. „Oleme Tori hobusekasvanduse tulevikku investeerinud nii aega kui raha.“

Artikkel jätkub pärast reklaami

HEA TEADA
2016. aasta lõpust on Tori hobusekasvandust majandanud Eesti Põllumajandusmuuseum.
28. augustil allkirjastas maaeluminister Tarmo Tamm Sihtasutuse Eesti Maaelumuuseumid asutamisdokumendid, millega liidetakse Carl Robert Jakobsoni Talumuuseum, Eesti Põllumajandusmuuseum ja Tori hobusekasvanduse kompleks ühise sihtasutuse alla.
Sihtasutus võtab üle eelpool nimetatud Maaeluministeeriumi hallatavate riigiasutuste ülesanded, milleks on Eesti põllumajanduse ajalooga seotud materjali kogumine, säilitamine, uurimine ning vahendamine hariduslikel, teaduslikel ja elamuslikel eesmärkidel.
Tori hobusekasvatuses tegeletakse aktiivselt ka  järelkasvu saamise küsimusega. Hetkel on hobusekasvanduses 11 suhteliselt eakat hobust tiined ning 2018. aastal on Tori hobusekasvanduses taas varsad, mis tõestab hobusekasvanduse jätkusuutlikkust ja arengut. Kaks 2016. aastal põllumajandusmuuseumi elama eesti tõugu hobust on samuti tiined. Eesti tõugu hobusel Vingel sündis varss 27.08.2017 ning täkupoiss saab nime vanavanemate päeval 10.09. Eesti tõugu hobune Vilma varssub lähinädalail.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 10.06.25, 16:08
Suursaagi ootuses: mis saab hinnast ja kvaliteedist?
Scandagra Eesti viljaäri juht Marge Pähkel ja teravilja ostujuht Urbo Vilibert tõid stuudiosse värske pildi Eesti ja maailma viljaturust. Põldude olukord Eestis on hetkel muljetavaldav – taliviljad on tihedad kui mets ning taliraps õitseb pikalt ja rikkalikult. Loodetav suur saak seab aga surve alla logistika, kuivatamise ja ladustamise. Urbo Vilibert rõhutas, et päikest on saagi küpsemiseks veelgi vaja, kuid koristuseks tuleb valmis olla – vastasel juhul võib vili minna hapuks juba platsil.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Põllumajandus esilehele