Autorid: Põllumajandus.ee , põllumajandus.ee • 18. aprill 2018

Fotod: Muugal peeti künnipäeva

Fotod: Muugal peeti künnipäeva
Autor: Heino Laiapea
13. aprillil tähistati Muugal künnipäeva. Künniteooriat kuulati Muuga raamatukogus, esimesed vaod künti Muuga PM põllul.

Künnipäevale oli kogunenud pea 60 noort – õpilased Laekvere Muuga koolist, Põlula koolist ja Roela koolist. Huviga kuulati Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskooli õpilasi, kes tutvustasid kooli põllumajanduseriala õpivõimalusi.

Kohal oli ka Eesti tippkündja Raido Kunila oma võistlustraktori ja –adraga. Tema masinat said huvilised proovida, seda muidugi kogenud kündja juhendamisel.Laekvere kooli õpetaja kündis esimese vao. Oma künnioskust näitas ka Muuga kooli VIII klassi õpilane Andres Tamm, kes on osalenud kahe aasta jooksul neljal künnivõistlusel kümnekordse Eesti künnimeistri Raido Kunila juhendamisel.

Künnipäev - 14. aprillKünnipäevaks pidid kõik põllutööriistad korras ja seatud olema, sellest päevast algasid põllutööd. Esimest kündjat kasteti nagu karjastki. Hüvituseks anti märjale kündjale keedetud mune ja seasaba. Levinud oli komme, et künnipäeval tõsteti-katsuti kõik põllutööriistad läbi, et töö edeneks ja töötegija unine ei oleks. Maagilised tegevused olid suunatud viljakuse saavutamisele: viidi koorem sõnnikut põllule, künti esimene vagu.

Et järgida künnipäeva traditsioone, siis lisaks kündmisele ja traktorisõidule, pandi noored ka sõnnikut laotama, ikka käsitsi, hargiga.

Künnipäeva aitasid korraldada tehnikafirmad Väderstad ja Taure. Suur tänu abi eest ka Vinni vallavalitsusele, Muuga raamatukogule ja Laekvere Muuga koolile ning Muuga PMle.

Heino Laiapea

Kaspar Järvala künniklubi

Künnipäev
Autor: Heino Laiapea
Jaga lugu
Pollumajandus.ee suurtoetajad:
Pollumajandus.ee toetajad:
Sigrid SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 14 990
Kim LaanveeReklaamimüügi projektijuhtTel: 588 07 751