• 28.03.19, 11:37
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Põllumajandusamet: Seemnetootjate õigused laienevad

1. aprillist muutuva taimede paljundamise ja sordikaitse seadusega ajakohastatakse seemne sertifitseerimise korraldamist, vähendatakse selles valdkonnas riigi kulusid ja suurendatakse tootjate omavastutust.
Linaseemned (pilt on illustreeriv).
  • Linaseemned (pilt on illustreeriv).
  • Foto: Pixabay
Muudatuste tulemusel tohib seemne tootja majandustegevuse loa olemasolul teha sertifitseeritud kategooria seemne puhul ise põldtunnustamist. Samuti saab tootja võtta kõigi seemnekategooriate puhul sertifitseeritavast seemnepartiist ise proove ja neid ka seemne kvaliteedi määramiseks laboratooriumis analüüsida. Lisaks saab neid tegevusi pakkuda teenusena teistele seemnetootjatele.
Alates 1.04.2019 ei ole ka seemneproovi analüüsimise eest vaja enam tasuda riigilõivu ja Põllumajandusuuringute Keskus esitab arved seemne analüüsimise eest otse seemnetootjale.
Seemne sertifitseerimine toimub Põllumajandusameti järelevalve all ja selle käigus kontrollitakse seemne põlvnemine, liigi- ja sordiehtsus ning -puhtus ja kvaliteet. Samuti seemnepakendite sulgemine ja märgistamine vastavalt rahvusvaheliselt kehtestatud nõuetele.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Sõltuvalt taimeliigist või -liikide grupist tehakse sertifitseerimise käigus põldtunnustamine, proovide analüüsimine ning järelkontrolli põldkatsed. Põllumajandusamet korraldab seemne sertifitseerimist sordi omaniku, esindaja või säilitaja taotluse alusel. Ettevõtja saab sertifitseerimise protsessis osaleda tegevusloaga antud tingimustel. Tegevusloa saamise eelduseks on vastava koolituse läbimine ja selle kohta tunnistuse saamine. Tegevusloa taotlemise kohta saab rohkem informatsiooni Põllumajandusameti kodulehelt siit.
Muudatusteks valmistudes toimus 2018. a. juunis põldtunnustajate aluskoolitus, kus 20 osalejast sooritas eksami 16. Sarnane koolitus seemneproovi võtjatele toimus selle aasta märtsis, kus oli osalejaid üle 30. Juba eelnevalt on sarnast koostööd Põllumajandusametiga halduslepingu alusel teinud 18 põldtunnustajat ja 5 seemneproovi võtjat, kes omavad vastavat kvalifikatsiooni.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 10.06.25, 16:08
Suursaagi ootuses: mis saab hinnast ja kvaliteedist?
Scandagra Eesti viljaäri juht Marge Pähkel ja teravilja ostujuht Urbo Vilibert tõid stuudiosse värske pildi Eesti ja maailma viljaturust. Põldude olukord Eestis on hetkel muljetavaldav – taliviljad on tihedad kui mets ning taliraps õitseb pikalt ja rikkalikult. Loodetav suur saak seab aga surve alla logistika, kuivatamise ja ladustamise. Urbo Vilibert rõhutas, et päikest on saagi küpsemiseks veelgi vaja, kuid koristuseks tuleb valmis olla – vastasel juhul võib vili minna hapuks juba platsil.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Põllumajandus esilehele