Leedu on teavitanud Euroopa Komisjoni riigisisestest kvaliteedi- ja ohutusnõuete väljatöötamisest teraviljale ja teraviljatoodetele.

- Leedu on kehtestamas uusi nõudeid teraviljale.
- Foto: Meelika Sander-Sõrmus
Kui Euroopa Komisjon ja hiljem WTO Leedu nõuded kinnitab, hakkavad need kehtima nii Leedu oma toodetele kui imporditud teraviljale ja teraviljatoodetele. Seega puudutavad võimalikud uued nõuded otseselt ka neid Eesti ettevõtjaid, kes ekspordivad nimetatud tooteid Leetu.
Uute nõuete puhul on tegemist tehnilise kaubandustõkkega (TBT) WTO tehniliste kaubandustõkete lepingu tähenduses, mis kohustab riike teatama WTO-d kaupade tehnilistest normidest ja vastavushindamismenetlustest juba eelnõu koostamise etapis, andes teistele WTO liikmetele võimaluse neid kommenteerida. WTO teavitusele eelneb samasugune menetlus Euroopa Liidu siseselt. EL-i menetluse ajal on liikmesriikide ülesanne hinnata, kas kavandatavatel tehnilistel normidel võib olla märkimisväärne mõju kaubandusele.
Leedu esitas EL-i sisesele menetlusele dokumendi, mis sisaldab järgmiseid nõudeid:
1. Teravilja eeskirjas on kvaliteedi- ja ohutusnõuded (kahjulikud lisandid sh tungaltera%, toksiinid, teraviljade kahjuritega nakatumine ning mikroorganismidega saastumine);
ning
2. Teraviljatoodete eeskirjas on mõisted (jahu, tangud, manna, kruubid, idud, helbed, kiudained jms), kvaliteedinõuded (lisandid, kahjuritega saastumine, mineraalsed ja kõrvalised lisandid, niiskus + kvaliteediparameetrid tangude ja helveste kohta, jahutüübid (tuhasuse ja gluteenisisalduse alusel) ning jahutüübi esitamine märgistusel.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Taimede toitumises loeb iga detail – alates mullastiku tasakaalust kuni väetamisõige koguse ja parima ajastuseni. Polar® Fast N 15.5 on eriline lämmastikväetis, mis tagab kiire ja efektiivse toitainete omastamise ning aitab tõsta teravilja saagikust ja saagikvaliteeti, parandades terade proteiinisisaldust.