• 01.10.19, 09:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Doktoritöö kinnitab, et rapsi pestitsiidid mett ei saasta

26. septembril kaitses Risto Raimets Eesti Maaülikoolis filosoofiadoktori väitekirja teemal „Sünteetiliste ja bioloogiliste pestitsiidide mõjud meemesilastele ja kimalastele. Effects of synthetic and biological pesticide exposure on honey bees and bumble bees“. Töös uuriti, kas ja millistes kogustes erinevaid pestitsiidide jääke võib esineda erineva põllumajandusintensiivsusega aladelt kogutud mesindussaadustes ning kuidas mõjutavad jäägid mesilasi.
Doktoritöö kinnitab, et rapsi pestitsiidid mett ei saasta.
  • Doktoritöö kinnitab, et rapsi pestitsiidid mett ei saasta.
  • Foto: Pixabay
„Kuigi täheldasin kogutud proovides 17 erineva pestitsiidi jääke, puudus korrelatsioon maakasutuse tüübi, taimeliikide ja leitud pestitsiidijääkide vahel,“ kirjeldas Raimets tulemusi. Tema sõnul oli eriti tähelepanuväärne, et kuigi raps õietolm moodustas märkimisväärse osa kogutud meeproovidest, puudus sellel korrelatsioon leitud pestitsiidijääkidega.
Selgus, et meeproovid sisaldasid vaid väikestes kogustes herbitsiidide jääke. „See annab tunnistust Eesti mee puhtusest ja kvaliteedist ning julguse eelistada eestimaist mett,“ sõnas Raimets.
Katsetulemused näitasid, et ka väikestes doosides mõjutavad pestitsiidijäägid näiteks mesilasemade arengut. "Esmakordselt näitasid mesilasemadega tehtud katsed insektitsiid taufluvalinaadi ja fungitsiid tebukonasooli segu korral ainete toksilisuse vähenemist. Samas näitasid katsed kimalastega, et kombineerides teistsuguseid insektitsiide ja fungitsiide võib segu toksilisus hoopis tõusta," lisas ta.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Doktoritöö avalik kaitsmine toimus 26. septembril. Doktoritöö juhendajad olid professor Marika Mänd ja vanemteadur Reet Karise ning oponent dr. Dennis van Engelsdorp (University of Maryland, USA).

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 10.06.25, 16:08
Suursaagi ootuses: mis saab hinnast ja kvaliteedist?
Scandagra Eesti viljaäri juht Marge Pähkel ja teravilja ostujuht Urbo Vilibert tõid stuudiosse värske pildi Eesti ja maailma viljaturust. Põldude olukord Eestis on hetkel muljetavaldav – taliviljad on tihedad kui mets ning taliraps õitseb pikalt ja rikkalikult. Loodetav suur saak seab aga surve alla logistika, kuivatamise ja ladustamise. Urbo Vilibert rõhutas, et päikest on saagi küpsemiseks veelgi vaja, kuid koristuseks tuleb valmis olla – vastasel juhul võib vili minna hapuks juba platsil.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Põllumajandus esilehele