Eilsel Euroopa Liidu põllumajandus- ja kalandusministrite videokohtumisel otsiti lahendusi, kuidas koroonaviiruse leviku tõttu tekkinud kriisiolukorraga põllumajandus-, toiduaine- ja kalandussektoris paremini toime tulla.

- Arvo Aller: koos leiame lahendused kriisiga hakkamasaamiseks
- Foto: Maaeluministeerium
„Oluline on tagada Euroopa Liidu siseturu tõrgeteta toimimine ja seda ennekõike toiduainete, seemnete, sööda ja ravimite puhul,“ ütles maaeluminister Arvo Aller kohtumist kokku võttes. See oli üks punktidest, kus kõik osalenud ministrid olid ühte meelt.
Ministrid kiitsid ka komisjoni rohekoridoride loomise algatust, mis aitaks kiirendada kaupade, elusloomade ja hooajaliste töötajate liikumist piiril.
Eraldi teema on vajadus muuta Euroopa Merendus- ja Kalandusfondi (EMKF) ning Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika (ÜPP) rakendamist, et vältida põllumajandustootjate, kalapüüdjate, toiduainetööstuste ja muude maaettevõtjate pankrotte.
Artikkel jätkub pärast reklaami
„EMKF-i ja ÜPP rakendamine peab eriolukorras olema paindlik. Olukorras, kus paljud ettevõtjad on võtnud erinevates fondides kohustusi, mille täitmine ei pruugi praegustes koroonaviiruse tingimustes enam võimalik olla, tuleb tehtud investeeringud lugeda jätkuvalt abikõlblikuks,“ tõi esile Arvo Aller.
„Kiire ja paindlik rakendamine peab ELi vahendite puhul võimaldama erinevate tähtaegade muutmist ning kontrollide vähendamist, edasilükkamist või ärajätmist, ilma et maksed peatuksid või tekiks tagasinõudeid,“ lisas minister.
Euroopa Komisjon leidis, et lühiajalises ehk kiires vaates oleks abiks riigiabi reeglite leevendamine ning sealt edasi maaelu arengu programmide ja EMKF-i puhul suurema paindlikkuse andmine liikmesriikidele.
Praegune kriisiolukord on kõige enam mõjutanud kiiresti riknevate toodete sektoreid, nagu näiteks aiandus (lilled), puu- ja köögiviljakasvatus ning kalandus.
Seotud lood
Scandagra Eesti viljaäri juht Marge Pähkel ja teravilja ostujuht Urbo Vilibert tõid stuudiosse värske pildi Eesti ja maailma viljaturust. Põldude olukord Eestis on hetkel muljetavaldav – taliviljad on tihedad kui mets ning taliraps õitseb pikalt ja rikkalikult. Loodetav suur saak seab aga surve alla logistika, kuivatamise ja ladustamise. Urbo Vilibert rõhutas, et päikest on saagi küpsemiseks veelgi vaja, kuid koristuseks tuleb valmis olla – vastasel juhul võib vili minna hapuks juba platsil.