Riigikogus läbis teise lugemise loomakaitseseaduse ja looduskaitseseaduse muutmise seaduse eelnõu, mille eesmärgiks on keelustada Eestis loomade aretamine ja pidamine üksnes või peamiselt karusnaha saamise eesmärgil.
- Karjaküla rebasefarm. Foto: Liis Treimann
Riigikogu keskkonnakomisjoni esimehe Yoko Alenderi sõnul on aeg karusloomafarmide keelustamiseks küps. „Karusloomade kasvatamise keelustamist on riigikogu keskkonnakomisjonis arutatud aastaid ning riigikogu suures saalis on sellesisuline eelnõu juba kolmandat korda. Varasematega võrreldes on praegune katse aga märksa edukam. Kolmandale lugemisele jõuab see eelnõu praeguse plaani kohaselt juuni algul ja loodetavasti saab siis ka lõpliku heakskiidu,“ ütles Alender.
Alenderi sõnul ei pea üha rohkem inimesi õigeks seda, et loomi peetakse karmides tingimustes ja hukatakse üksnes karusnaha saamise eesmärgil. Ta viitas Kantar Emori poolt märtsis läbiviidud küsitlusele, mille tulemuste kohaselt arvab 75 protsenti Eesti elanikest, et karusloomakasvatus ei peaks olema lubatud.
"Langenud on müüginumbrid ja ka tänavapildis jääb karusnahast kasukaid järjest vähemaks. Alternatiivsed materjalid on soodsamad, keskkonnasõbralikumad, vastupidavamad, sobivad paremini meie kliimale. Langenud nõudluse tõttu pannakse ärid kinni isegi nendes riikides, mis on ajalooliselt olnud selle valdkonna turuliidrid. Mõned nendest riikidest keelavad karusloomafarmide pidamise," lausus Riigikogu saadik Andrei Korobeinik.
Karusloomafarmide pidajad saavad sulgemise üleminekuajaks 1. jaanuari 2026. aastal. Erinevate erakondade saadikute algatatud eelnõu kolmas lugemine toimub 1. juunil.
Äripäev kirjutas aprillis, kuidas vaenatud ettevõtjad ootavad surmahoopi.
“Kas kujutate ette, riigikogu tegeleb kahe pensionäri elu läbilõikamisega. See on ju lõpp,” ohkab Kesk-Eestis koos naisega üle 20 aasta tšintšiljafarmi pidanud ligi 80aastane Neeme Saar.
Neeme Saare ja teiste karusloomadega tegelevate farmerite südame ajab lisaks koroonaviirusest tekkinud müügipausile värisema riigikogus liikuv seaduseelnõu, millega soovitakse Eestis keelustada karusloomafarmid. Farmerid ühel pool ja loomakaitsjad teisel pool hoiavad hinge kinni, millal seaduse vastu võtmiseni jõutakse, kuid samal ajal vajub karusloomakasvatus Eestis järjest sügavamale varjusurma.
Loe fotoreportaaži karusloomafarmidest edasi siit. Kuula ka vestlust loo autori Liis Treimanniga:
Igipõline konflikt loomade ümber ajab vere keema
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Baltic Vianco on Eesti turul kaubelnud põllumajandusloomadega 18 aastat, selle aja jooksul on sektoris palju muutunud ja muutumas. Tänu usaldusväärsetele partneritele välisturgudel ja headele klientidele kodumaal on ettevõtte juht Janek Mustmaa optimistlik, kuigi Eesti lihaveiste arv on kahe viimase aastaga kahanenud 10 000 ja lammaste arv 20 000 võrra ning üle Euroopa levib lammaste ja veiste viirushaigus sinikeel.