• 19.05.22, 16:04

Eesti kartulikuningas oli Virumaa mees Johan Rumberg

1910. aastal otsustasid kolm noort ärimeest - Johan Rumberg, Jüri Tiivas ja Jüri Ertsen ehitada Rakveresse oma tärklisevabriku. Sellest sai alguse Johan Rumbergi tee kartulikuningaks.
Johan Rumberg.
  • Johan Rumberg.
  • Foto: Tapa muuseum
Kampa võeti mõned rahakamad tuttavad, moodustati usaldusühing Rakvere Tärklisevabrikute Ühing Rumberg, Tiivas, Ertsen & Co, mille asutamise leping sõlmiti 9. oktoobril 1910 Peterburis, ja ehitati vabrik valmis.
Vabriku sisseseade oli algeline, töö toimus peamiselt käsitsi. Esimesel hooajal sai ühing 1276 rubla kahju. Vabrikut täiendati ja järgmine hooaeg tõi juba 3212 rubla puhaskasu.
Vähehaaval hakati plaanima teise vabriku ehitamist. 1917. aasta kevadel osteti Soomest 18 061 rubla eest uuele vabrikule seadmed. Asukohaks valiti Kadrina. Töötati välja ettevõtte põhikiri ja tööstus sai nimeks Eestimaa Põllusaaduste Ümbertöötamise osaühing “Viru”. Põhikiri registreeriti 8. augustil 1919 Eesti Ajutise Valitsuse poolt Tallinnas. Kadrina tärklisevabrik alustas tööd 1919. a sügisel.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Praegu pole enam ei Rakvere ega Kadrina tärklisevabrikut ja kartulikuningas Rumbergi nime mäletavad vaid üksikud.
Pikemalt saad lugeda Lääne-Virumaa Uudistest.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 10.06.25, 16:08
Suursaagi ootuses: mis saab hinnast ja kvaliteedist?
Scandagra Eesti viljaäri juht Marge Pähkel ja teravilja ostujuht Urbo Vilibert tõid stuudiosse värske pildi Eesti ja maailma viljaturust. Põldude olukord Eestis on hetkel muljetavaldav – taliviljad on tihedad kui mets ning taliraps õitseb pikalt ja rikkalikult. Loodetav suur saak seab aga surve alla logistika, kuivatamise ja ladustamise. Urbo Vilibert rõhutas, et päikest on saagi küpsemiseks veelgi vaja, kuid koristuseks tuleb valmis olla – vastasel juhul võib vili minna hapuks juba platsil.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Põllumajandus esilehele