Eesti täppispõllumajanduse idufirma Paul-Tech analüüsis oma mullajaamade märtsi andmete põhjal möödunud kuu ilmastiku- ja põllutingimusi ning nende mõju taimedele. Ülevaatest selgub, et hoolimata jahedast kevadest sulas ja soojenes muld märtsis kiiresti.

- Paul-Techi mullajaam: muld sulas ja soojenes märtsis kiiresti
- Foto: Paul-Tech
Märtsi esimene pool oli külm ja lumine. Kõige jahedam oli 10. märtsi hommikul, kui meie jaamad mõõtsid Tartu- ja Jõgevamaal maapinna lähedal pea 30 miinuskraadi. Õnneks kattis põllutaimikut sel ajal lumi ja külm õhk mullatemperatuuri ei mõjutanud. Lõuna- ja Ida-Eestis oli maapind stabiilsemalt külmunud kui Lääne- ja Põhja-Eestis. Märtsi keskel tõusid ööpäeva keskmised õhutemperatuurid plusspoolele. Lumi ja muld sulasid seetõttu kiirelt. Kesk-Eestis, kus maapind oli õhemalt külmunud, mõõdeti 20. märtsil 8 cm sügavuses mullas üle seitsme kraadi sooja. Päike soojendas mulda tõhusalt. Kuu lõpp oli taas jahedam ja öiste külmade tõttu tekkis mullale kõva koorik.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Scandagra Eesti viljaäri juht Marge Pähkel ja teravilja ostujuht Urbo Vilibert tõid stuudiosse värske pildi Eesti ja maailma viljaturust. Põldude olukord Eestis on hetkel muljetavaldav – taliviljad on tihedad kui mets ning taliraps õitseb pikalt ja rikkalikult. Loodetav suur saak seab aga surve alla logistika, kuivatamise ja ladustamise. Urbo Vilibert rõhutas, et päikest on saagi küpsemiseks veelgi vaja, kuid koristuseks tuleb valmis olla – vastasel juhul võib vili minna hapuks juba platsil.