• 17.10.23, 12:24

ELi veinipoliitikal on hapukas järelmaitse

Euroopa Kontrollikoja aruandes väljendatakse muret ELi kavandatud meetmete mõju pärast viinamarjakasvatajatele. Liidu veinipoliitika ei vasta ÜPP keskkonnaeesmärkidele. Lisaks ei suuda selle meetmed otseselt suurendada sektori konkurentsivõimet.
Kodumaised viinamarjad.
  • Kodumaised viinamarjad.
  • Foto: Meelika Sander-Sõrmus
Euroopa Liidu (EL) veiniturg on rangelt reguleeritud ja selle raames makstakse suuri toetusi. Viinamarjakasvatajad on saanud oma istanduste ümberkorraldamiseks ja konkurentsivõime suurendamiseks ligikaudu 500 miljardit eurot aastas. Alates 2016. aastast võivad nad ka taotleda luba täiendavate viinamarjaistanduste rajamiseks. Selle eesmärk on võimaldada tootmismahtude kontrollitud kasvu (kuni maksimaalselt 1% aastas), vältides samal ajal ülepakkumist.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 10.06.25, 16:08
Suursaagi ootuses: mis saab hinnast ja kvaliteedist?
Scandagra Eesti viljaäri juht Marge Pähkel ja teravilja ostujuht Urbo Vilibert tõid stuudiosse värske pildi Eesti ja maailma viljaturust. Põldude olukord Eestis on hetkel muljetavaldav – taliviljad on tihedad kui mets ning taliraps õitseb pikalt ja rikkalikult. Loodetav suur saak seab aga surve alla logistika, kuivatamise ja ladustamise. Urbo Vilibert rõhutas, et päikest on saagi küpsemiseks veelgi vaja, kuid koristuseks tuleb valmis olla – vastasel juhul võib vili minna hapuks juba platsil.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Põllumajandus esilehele