• 17.06.24, 12:15

Peagi valmib kaasaegne, täiendustega mullastikukaart

Eesti muldade hea seisundi tagamine vajab kaasaegseid andmeid ja infot muldade käekäigu kohta. Kliimaministeerium eraldas teadus- ja arendustöö vahenditest Eesti mullastikukaardi uuendamiseks ja muldadega seotud andmete täiendamiseks üle viie miljoni euro.
Eesti muldade käekäik on väga tähtis, olgu toidutootmise, metsakasvatuse või loodushoiu seisukohalt.
  • Eesti muldade käekäik on väga tähtis, olgu toidutootmise, metsakasvatuse või loodushoiu seisukohalt.
  • Foto: Unsplash
Mullata pole elu. Mullal on keskne roll arvukate looduse hüvede tagamisel alates kliima reguleerimisest ja elurikkuse säilitamisest kuni elukõlbliku keskkonna hoidmiseni. Tegu on meie olulisima ressursiga toidu, energia ja tooraine tootmiseks. Uuringud näitavad, et muld on koduks rohkem kui poolele kogu maailma liikidest ja muld on ka meie planeedi suurim süsinikureservuaar. Näiteks Eesti turvasmuldadesse seotud orgaanilise süsiniku varu on üle 2 miljardi tonni, mis süsihappegaasi ekvivalentidesse arvestatuna (CO2ekv) on rohkem kui 7 miljardit tonni. Muldade seisund on murettekitav üle kogu maailma, intensiivses kasutuses olevad põllumullad on paljudes piirkondades kahjustunud. Globaalselt mõjutab muldade ja maa degradeerumine ligikaudu 3.2 miljardit inimest, kelle toidulaud on selle tõttu vaesem ja võimalused väiksemad.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 01.04.24, 10:08
Saak saab alguse mullast – tunne oma põllumuldasid!
Muld on taimekasvatuse kalleim vara, mis vajab õiglast ja tarka kohtlemist, hoolt ja hoidmist. Põllukultuuride saagikus saab alguse mullast, sest on ju see taimede kasvukeskkond ja saagi kasvatamise alus. Selleks, et teaks, kuidas tegutseda põldudel nii, et mulla hea tervis jätkusuutlikult säiliks, on oluline tunda ja teada oma põllumuldasid süvitsi.
Uudised
  • 05.12.23, 16:46
2024. aasta mullaks valiti leostunud gleimuld
Eesti Maaülikooli mullateaduse õppetooli ja Mullateaduse Seltsi korraldusel toimunud traditsioonilisel mullapäeval kuulutati välja aasta muld, milleks on leostunud gleimuld.
Uudised
  • 13.06.24, 12:27
Teadusuuringud: riik on turbasektorile aastaid ülekohut teinud
Kahest Eesti Turbaliidu poolt tellitud uuringust selgub, et riik on oma maakasutuse poliitikas sektori keskkonnamõjule aastaid ülekohut teinud. Valede andmete põhjal on deklareeritud ligi 7 miljonit tonni üleliigset CO2 heidet.
  • ST
Sisuturundus
  • 17.04.24, 14:22
Eesti looduslikult happelised põllud saavad kordades vähem lupja kui vajalik
Kuigi Eesti põllumees on väga teadlik põldude lupjamise vajalikkusest, on Maaelu Teadmuskeskuse (METK) hinnangul aastate jooksul tekkinud mahajäämusest tingituna vajadus selle järele mitmekordne. Kogu meie põllumajandusmaade lubjavajadus tekkiva happesuse neutraliseerimiseks on arvestuslikult 1,342 miljonit tonni CaCO3, mis nelja aasta peale jaotades tähendaks, et põllule tuleks laotada umbes 335 000 tonni CaCO3 ehk ligi 420 000 füüsilist tonni lubiaineid, mis on 4,5 korda reaalsest tasemest enam.
  • ST
Sisuturundus
  • 15.04.25, 06:54
Cordulus põlluilmajaam - targemad otsused ja kulude kokkuhoid
Baltic Agro täisautomaatne põlluilmajaam Cordulus aitab põllumehel teha õigeid valikuid - leida külviaja, jälgida taimede kasvu, kontrollida kahjureid ning koristada, kui saak on küps. Ilmastiku kohta saadud andmete kasutamine aitab suurendada põllul tehtavate tööde tõhusust, vähendada kulusid ja säästa aega.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Põllumajandus esilehele