Kõrreliste helelaiksuse tõrje väljakutsed: fungitsiiditundlikkuse muutused seireandmete põhjal
Talinisu kasvuala suurenemine on toonud kaasa suurema riski kõrreliste helelaiksuse levikuks. Aastatel 2022–2024 tehtud seire näitab, et haigustekitaja Zymoseptoria tritici tundlikkus fungitsiidide suhtes on Eestis muutumas. Maaelu Teadmuskeskuse teadurid Lee Põllumaa, Liis Andresen ja Andres Mäe annavad artiklis ülevaate resistentsuse kujunemisest ja toovad välja soovitused, kuidas haigust tõhusalt tõrjuda ja säilitada fungitsiidide efektiivsus.
Viimasel kümnendil on suurenenud teravilja, sealhulgas ka talinisu kasvupind nii Eestis kui ka kogu Euroopas. Nisu kasvatamisega tegelevates piirkondades võib nisul suurt saagikadu (kuni 50%) põhjustada kõrreliste helelaiksus, mida põhjustab haigustekitaja Zymoseptoria tritici(Z. tritici).
Taimede toitumises loeb iga detail – alates mullastiku tasakaalust kuni väetamisõige koguse ja parima ajastuseni. Polar® Fast N 15.5 on eriline lämmastikväetis, mis tagab kiire ja efektiivse toitainete omastamise ning aitab tõsta teravilja saagikust ja saagikvaliteeti, parandades terade proteiinisisaldust.