Kõige suuremaid investeeringuid kavandatakse loomakasvatusehitistesse ning nende osakaal kogu investeeringutest on enam kui 76%. Ligi 10% kõigist investeeringutest moodustavad investeeringud lüpsirobotisse. Kõige vähem kavatsetakse investeerida liha-veisekasvatusse.
Uuringu valimisse kuulunud 353 väikesearvulisest piimakarjakasvatajast 145 (41%) kavatseb lähiaastatel ehk kuni aastani 2020 jätkata piimatootmisega samas mahus, 66 tootjat (19%) kavatseb tootmist suurendada. Vastanutest 101 (28%) kavatseb piimatootmise lõpetada ning 41 (12%) jätkata tootmisega väiksemas mahus.
Piimatootmise lõpetamise põhjustena nimetasid tootjad liigset töömahukust, kõrgeid kulusid (sh kasvav sööda hind) ning madalast piimahinnast tingitud väikest tulu. Mida suurema karjaga on tegemist, seda suurem on vajadus tööjõu järele, selle leidmine on aga keeruline.
Piimatootmise asemel kavatsevad umbes pooled vastanutest jätkata mõne muu põllumajandustegevusega, eelkõige lihaveisekasvatusega, kuid ka taimekasvatusega.
Uuringu valimisse kuulus 353 väikesearvulist piimakarjakasvatajat, mis oli ca 61% kõigist jõudluskontrolli tegevatest 3-100 lehmaga piimakarjadest. Uuringu teostas põllumajandusministeeriumi tellimusel konsultatsioonifirma Advisio OÜ ning seda rahastati MAK 2007–2013 vahenditest. Samalaadset uuringut varem teostaud ei ole.