Viljapuu-bakterpõletik on roosõieliste puude ja põõsaste ning dekoratiivtaimede bakterhaigus, mida põhjustab bakter Erwinia amylovora.
Haiguse peremeestaimedeks on veel õunapuu, ebaküdoonia, pihlakas, toompihlakas, astelpihlakas, küdoonia, tuliastel, Davidi fotiinia ja villpööris.
Viljapuu-bakterpõletiku kahjustus sarnaneb tulekahjustusega õied, lehed ja viljad muutuvad esmalt hallikasroheliseks, siis pruuniks, kuid ei varise. Väga iseloomulikuks tunnuseks sellele haigusele on noortehaigestunud võrsete tippude kõverdumine 180° allapoole ehk nn. ,karjusekepi’ sümptom. Iseloomulikuks tunnuseks viljapuu-bakterpõletikule on bakterilima eritumine – haigestunud taimeosadest eritub piimvalgeid või kreemikaid (kollakaid) bakterilima tilku. Tüvele ja okstele võivad tekkida koorehaavandid. Bakter võib taimedes olla peiteliselt ning haigustunnused võivad sel juhul väljenduda bakterile soodsate tingimuste saabudes.
Viljapuu-bakterpõletiku monitooringut viiakse Eestis läbi alates 2000. aastast. 2012 a tuvastati viljapuu-bakterpõletik Eestis esmakordselt. Kokku leiti seda ohtlikku taimekahjustajat 5 juhul: kolmes eraaias, ühes tootmisaias ja ühes puukoolis. Ainsaks kindlaks meetmeks haigusest vabaneda on saastunud taimed põletada ning taimedega kokkupuutes olnud pinnas ja tööriistad desinfitseerida. Tõrjemeetmeid peab rakendama isik, kelle valduses haigestunud taimed on. 2012 aasta haiguspuhangu likvideerimiseks hävitati puukoolis 37000 saastunud ja saastumiskahtlast istikut, tootmisaias enam kui 2700 puud. Tuvastatud kolded ja nende vahetu ümbrus jäävad PMA edasise järelvalve alla.
2013. aastal jätkatakse monitooringuga üle Eesti. Erilist tähelepanu pööratakse puukoolidele, aga ka vanadele õunaaedadele, mida loetakse kahjustaja leviku kõrgema riski allikateks.
Isikud, kes kahtlustavad taimedele viljapuu-bakterpõletiku esinemist peaksid ühendust võtma Põllumajandusameti taimetervise osakonnaga või oma maakonna Põllumajandusameti keskuse taimetervise spetsialistidega.
Lisainfot: Põllumajandusamet, tel 6712 622 või 6712 624, e-post:
[email protected] .
Loe lisainfot viljapuu pakterpõletiku kohta
SIIT.
Viljapuu-bakterpõletik
Autor: Riina Koidumaa
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Valitsus kiitis täna heaks Põllumajandusministeeriumi taotluse eraldada valitsuse reservist raha ohtliku taimekahjustaja viljapuu-bakterpõletiku tõrjeabinõude rakendamise toetuseks.
Põllumajandusamet lõpetas 2013. aasta ohtliku taimekahjustaja viljapuu-bakterpõletiku seire, mis kestis maist oktoobrini. Seire raames viidi läbi 540 inspekteerimist, mille käigus kontrolliti kõiki viljapuu-bakterpõletiku peremeestaimedega tegelevaid puukoole, kahjustaja peremeestaimi tootmis- ja eraaedades, haljasaladel, parkides, looduses ja muudes kasvukohtades kogu riigis.
2025. aasta kevad on toonud põldudele positiivse pildi: taliviljad on hästi talvitunud ning taimed on tugevad, hoitud ja toidetud. Ilmastik on kevadel olnud küll heitlik, kuid üldpilt on lootustandev. Linas Agro agronoomiaeksperdi Mart Toomsalu sõnul on rõõm tõdeda, et põllumehed ei ole sellel kevadel lämmastikväetisega kokku hoidnud, mis omakorda kajastub taimede heas seisukorras.