Täna kinnitab PRIA aasta lõpus välja makstava ühtse pindalatoetuse, põllumajanduskultuuride ja heinaseemne üleminekutoetuse ning piimasektori eritoetuse ühikumäärad.
Ühikumäärade arvestamisel lähtub PRIA toetusmeetmete eelarvetest ning pärast taotluste menetlemist ja kontrolli selgunud abikõlblike ühikute (hektarid, loomad jm) hulgast.
Euroopa Liidu eelarvest rahastatava ühtse pindalatoetuse ühikumäär on tänavu 109,20 eurot/ha, piimasektori eritoetus (piimalehmade pidajatele, kel karjas kuni 100 piimalehma) 97,40 eurot piimalehma kohta. Mõlema toetusmeetme ühikumäär on mullusega võrreldes tõusnud.
Põllumajanduskultuuri üleminekutoetuse suurus on 13,21 eurot, heinaseemne üleminekutoetuse määr 18,80 eurot toetusõiguse alusel kindlaks tehtud hektari kohta. Üleminekutoetusi rahastab Eesti riik.
Toetuste väljamaksmist alustab PRIA detsembri esimesel töönädalal. Enne summade ülekandmist kliendile teeb PRIA summadelt vajalikud mahaarvamised. Makseid alustatakse nendest klientidest, kes täitsid taotluse e-PRIAs ning kel on saada täismahus ühtne pindalatoetus.
PRIA on planeerinud otsetoetused välja maksta detsembrikuus. Täpset infot oodatavate summade suuruse ja makseaja kohta saavad kõik kliendid oma toetuste kohta vaadata elektroonilises kliendiportaalis e-PRIA. Andmed on nähtavad niipea, kui PRIA on maksekorralduse vormistanud.
Seotud lood
Aastatel 2007–2013 tuli Eesti põllumajandusse toetustena kokku 935 miljonit eurot, uueks rahastusperioodiks on praegu kavandamisel 961 miljoni euro saamine, sellest vähemalt 25% peab tagama liikmesriik ise.
Põllumajandussektori investeeringuvajadust mõõdetakse sadades miljonites eurodes, peagi algav uus ÜPP rahastusperiood need miljonid põhimõtteliselt siia ka toob.
Põllumajandusministeeriumi põllumajandusturu korraldamise osakonna juhataja Mai Talviku sõnul on käesoleva aasta seisuga paralleelselt kasutusel kaks põhimõtteliselt erinevat otsetoetuste skeemi – ühtne pindalatoetus (põllumajandusmaa hektari kohta) ning ühtne otsemakse (ajaloolise referentsi alusel jagatud individuaalsete toetusõiguste alusel).
Tööjõupuudus põllumajandussektoris ja pidev vajaduste muutumine süvendab lõhet põllumehe ning tarbija vahel, mille tagajärjeks on usaldamatus ja teineteise mittemõistmine. Seetõttu on põllumajandussektoris üha olulisem pöörata teadlikumalt tähelepanu erinevatele aspektidele.
Hetkel kuum
Tagasi Põllumajandus esilehele