Riigikogu maaelukomisjoni liikme Ester Tuiksoo sõnul võib maaelu arengukava omaosaluse vähendamine halvata Eesti põllumajanduse jätkusuutlikuse. Kavandatav plaan tõmmata riigipoolne rahastamine 25 protsendilt 15 protsendi peale jätaks meie toidutootjad võrreldes naaberriikide kolleegidega selgelt kehvemasse olukorda.
„Rahastamise vähendamine paneb Eesti põllumajandus-toidutootmise sektori selgelt ebavõrdsesse konkurentsi võrreldes teiste riikidega. Meie naabrid käituvad oma põllumeeste suhtes lugupidavalt, väärtustades neid läbi võimalike ja lubatud rahastamiste. Kui meie räägime täna omaosaluse kümne protsendilisest vähendamisest, siis näiteks Soomes ulatub riigi osalus maaelu toetamisel ligi 70 protsendini. Selles valguses tundub meie 25 protsendiline toetus põllumajandusele niigi häbematult väiksena, “ sõnas endine põllumajandusminister Ester Tuiksoo.
Tuiksoo lisas: „Põllumajandusministri sõnul on Eesti ainsa Euroopa Liidu liikmesriigina muutmas finantsperioodi 2014-2020 tagastamatut raha tagastatavaks rahafondiks, millega soovitakse veel vähendada nimetatud perioodil põllumajandusele suunatud omapoolset rahastust 114 miljoni euro võrra. Nõustun Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja ja Eesti Põllumeeste Liidu arvamusega, et valitsus peab leidma võimalused maaelu arengukava vähemalt 25 protsendiliseks kaasfinantseerimiseks ja ligikaudu 20 miljonit eurot tuleva aasta riigieelarvesse põllumajanduse üleminekutoetuste maksmiseks.“
„Eesti tänane valitsus on panustanud põllumajandussektorisse alati miinimumprogrammi ulatuses, tulevikus aga peaksime õppust võtma naaberriikidelt, kes suunavad põllumajandusse finantse maksimaalsel lubatud tasemel,“ lõpetas endine põllumajandusminister Tuiksoo.
Seotud lood
Taasiseseisvumise järel on Eesti põllumajandustootmise struktuur kujunenud selliseks, et põllumajanduspoliitika kujundamisel on üsna keeruline leida ühiseid kokkuleppeid.
Eesti Aiandusliit ei nõustu Rahandusministeeriumi otsusega mitte koostõlastada Maaelu Arengukava ja soovi vähendada Eesti riigi omaosalust 25-t protsendilt 15-le.
Eesti Väike-ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsioon (EVEA) saatis pöördumise Vabariigi Valitsusele, milles seisame kategooriliselt vastu Rahandusministeeriumi plaanile vähendada Maaelu Arengukava (MAK) 2014-2020 riigipoolset rahastamist 25%-lt 15%-le.
Kuna aasta-aastalt esineb kõrreliste umbrohtude tõrjega aina enam probleeme, on väga oluline saada need kontrolli alla juba sügisel. Taimekaitsevahendite esindaja Nordisk Alkali tehniline nõustaja/turundusjuht Ann Raukas nendib, et pikkadel sügistel peab kultuur konkureerima umbrohuga nii toitainete kui ka valguse osas ning lisaks loob tihe ja umbrohurikas taimik soodsad tingimused taimehaiguste levikuks.
Hetkel kuum
Tagasi Põllumajandus esilehele