Baltimaade ja Poola veterinaarametite juhid ning põllumajandusministeeriumite esindajad arutavad täna Vilniuses toimuval kohtumisel võimalusi sigade Aafrika katku leviku tõkestamiseks regioonis. Kohtumisel osalevad ka Euroopa Komisjoni tervishoiu ja toiduohutuse volinik Vytenis Andriukaitis ja sama direktoraadi direktor Bernard van Goethem.
„Kuna katk levib metssigade populatsioonis, pole oht Eesti seakasvatajate jaoks kaugeltki möödas. Seda kinnitab hiljutine juhtum Lätis, kus vaid paar päeva peale nakatunud metssea leidmist diagnoositi seakatk ka lähedal asuvas koduseafarmis,“ ütles Veterinaar- ja Toiduameti peadirektor Ago Pärtel. „Eestis on tänaseks seakatkust otseselt puudutatud kuus maakonda ning taudi leviku tõkestamine metssigade populatsioonis on keeruline vaatamata meie jahimeeste ja ametkondade pingutustele. Tegemist on väga nakkusliku kodu- ja metssigade haigusega, seepärast peavad kõik loomapidajad rakendama vajalikke bioohutusmeetmeid, et hoida Eestis taud kodusigadest eemal.“
Baltimaade ja Poola esindajad annavad kohtumisel ülevaate sigade katku leviku hetkeseisust, seni rakendatud ennetus- ja tõrjemeetmetest ning mõjudest kohalikule seakasvatussektorile.
„Selgelt on tegemist kogu Euroopa ühise murega, kuna katk levib meie regioonis kiiresti. Seepärast peame taudi peatamiseks otsima lahendusi koostöös naaberriikide ning Euroopa Komisjoniga. Eelkõige tuleb leppida kokku ühistes meetmetes metssigade populatsiooni vähendamiseks,“ lisas Pärtel.
Eestist osalevad kohtumisel Veterinaar- ja Toiduameti peadirektor Ago Pärtel ning Põllumajandusministeeriumi kalanduspoliitika ja välissuhete asekantsler Olavi Petron.
Eestis on sigade Aafrika katk diagnoositud kokku 11 taudikoldes 6 maakonnas. Kitsendustega alad on kehtestatud kokku 11 maakonnas.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Baltic Vianco on Eesti turul kaubelnud põllumajandusloomadega 18 aastat, selle aja jooksul on sektoris palju muutunud ja muutumas. Tänu usaldusväärsetele partneritele välisturgudel ja headele klientidele kodumaal on ettevõtte juht Janek Mustmaa optimistlik, kuigi Eesti lihaveiste arv on kahe viimase aastaga kahanenud 10 000 ja lammaste arv 20 000 võrra ning üle Euroopa levib lammaste ja veiste viirushaigus sinikeel.