• 14.01.16, 16:58
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Eesti eksport kukub alates suvest kolinal

Eesti kaupade eksport on alates juulist pidevalt kahanenud. Kui juulis ja augusti vähenes eksport 5 protsenti, siis septembris ja oktoobris juba vastavalt 10 ja 13 protsenti.
Eile avaldas statistikaamet novembri andmed, kust nähtub, et kaupade ekspordi vähenemine jätkus ka novembris aastases võrdluses 4 protsendi võrra ning seejuures import jäi samale tasemele. Ka kuises võrdluses on toimunud langus. Võrreldes 2015. aasta oktoobriga kahanes novembris kaupade eksport 1% ja import 3% võrra.
Enim mõjutas ekspordi langust mineraalsete toodete ja elektriseadmete väljaveo kahanemine, teatas statistikaamet. 2015. aasta novembris eksporditi Eestist kaupu jooksevhindades 1 miljardi euro väärtuses ja imporditi Eestisse 1,1 miljardi euro eest. Kaubavahetuse puudujääk oli 102 miljonit eurot, mis oli 35 miljoni euro võrra suurem kui 2014. aasta novembris.
Kõige enam eksporditi novembris elektriseadmeid (21% Eesti koguekspordist), põllumajandussaaduseid ja toidukaupu (12%) ning puitu ja puittooteid (10%). Enim kahanes mineraalsete toodete (35 miljoni euro võrra) ning elektriseadmete (30 miljoni euro võrra) eksport. Ekspordi sihtriikide seas oli novembris esikohal Rootsi (18% Eesti koguekspordist), järgnesid Soome (16%) ja Läti (10%). Enim vähenes eksport Rootsi, USAsse ja Hispaaniasse (vastavalt 25 miljoni, 17 miljoni ja 14 miljoni euro võrra).

Artikkel jätkub pärast reklaami

Autor: põllumajandus. ee

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 10.06.25, 16:08
Suursaagi ootuses: mis saab hinnast ja kvaliteedist?
Scandagra Eesti viljaäri juht Marge Pähkel ja teravilja ostujuht Urbo Vilibert tõid stuudiosse värske pildi Eesti ja maailma viljaturust. Põldude olukord Eestis on hetkel muljetavaldav – taliviljad on tihedad kui mets ning taliraps õitseb pikalt ja rikkalikult. Loodetav suur saak seab aga surve alla logistika, kuivatamise ja ladustamise. Urbo Vilibert rõhutas, et päikest on saagi küpsemiseks veelgi vaja, kuid koristuseks tuleb valmis olla – vastasel juhul võib vili minna hapuks juba platsil.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Põllumajandus esilehele