Täna, 31. märtsil toimub Tallinnas Euroopa Komisjoni veterinaarekspertide, jahimeeste esindajate ja kõigi seakatku tõrjumises osalevate Eesti ametkondade esindajate kohtumine, kus arutatakse metssigade seas leviva sigade Aafrika katku tõkestamise võimalusi.
- Tallinnas toimub Euroopa Komisjoni ja jahimeeste ümarlaud seakatku teemal Foto: Äripäev AS
Veterinaar- ja Toiduameti peadirektori asetäitja Olev Kalda sõnul on metsas leviv katk koduseafarmidele jätkuvalt suureks ohuks ning seetõttu tuleb rakendada meetmeid taudi leviku peatamiseks metssigade populatsioonis. „Eesti on metsane ja tiheda metssigade asustusega riik, mis teeb sellise looduskoldelise metsas leviva taudi tõrjumise keeruliseks. Sigade Aafrika katku tõrjumine sellistes looduslikes tingimustes on uus kogu Euroopa jaoks,“ ütles Olev Kalda. „Seepärast on Maaeluministeeriumi ja Veterinaar- ja Toiduameti eestvedamisel kokku kutsutud kõiki osapooli kaasav ümarlaud, et koos Euroopa Komisjoni ekspertiga analüüsida seniste rakendatud tõrjemeetmete efektiivsust ja leida Eesti tingimuste jaoks veelgi paremaid ja optimaalsemaid lahendusi sigade katku leviku peatamiseks ja tõrjumiseks loodusest.“
Ümarlaual on arutusel metssigade arvukuse vähendamise strateegia, ajujaht ja Euroopa Toiduohutusameti soovitused, parimad jahipidamise viisid tagamaks, et taud ei leviks edasi, metsseakorjuse kui nakkusallika käsitlemine ning metsas rakendatavad bioohutusmeetmed.Veterinaar- ja Toiduameti peadirektori asetäitja Olev Kalda annab ülevaate sigade Aafrika katku leviku hetkeseisust, seni metssigade populatsioonis leviva katku ohjamiseks rakendatud ennetavatest ja tõrjemeetmetest, seakatku proovide laboratoorsest uurimisest ja uurimistulemustest.Kohtumisel osalevad Euroopa Komisjoni tervise ja toiduohutuse peadirektoraadi DG Sante esindaja Francesco Berlingieri, Euroopa Komisjoni veterinaareksperdid Vittorio Guberti ja Tomasz Podgorski, Maaeluministeeriumi, Veterinaar- ja Toiduameti, Veterinaar- ja Toidulaboratooriumi, Keskkonnaameti, Keskkonnainspektsiooni, Keskkonnaministeeriumi, Keskkonnaagentuuri, Riigimetsa Majandamise Keskuse ja Eesti Jahimeeste Seltsi esindajad.
Seotud lood
Eesti põllumehed saavad uue ülitõhusa teravilja fungitsiidi, milles sisaldub tipptasemel Inatreq™ active toimeaine – keemia, mis põhineb looduslikult esinevatel mullabakteritel.