Veterinaar- ja Toiduamet tuletab meelde, et kõik 1. mai seisuga peetavate kodusigade ning mesilasperede arvud tuleb registreerida PRIA põllumajandusloomade registris hiljemalt 15. maiks. Sigadest teavitamine on eriti oluline sigade Aafrika katku leviku tõttu.

- VTA: Kodusigade ja mesilasperede arvud tuleb teatada 15. maiks
- Foto: Äripäev AS
„Seakatku tõrjumise seisukohalt on väga oluline, et kõik loomapidajad täidaksid seadusest tulenevat kohustust ning registreeriksid loomapidamiseks kasutatavad hooned ja seal peetavad loomad. Register annab VTA-le adekvaatse info loomade omanike, päritolu ja asukoha kohta,“ ütles Veterinaar- ja Toiduameti peadirektori asetäitja Olev Kalda. „Sigade arvu teatamise kohustus on seapidajatele samaväärne kui bioohutusnõuete täitmise kohustus sigade pidamisel. Nende andmete põhjal korraldatakse nii loomataudi seiret, ennetamist kui tõrjet.“ avatud e-teenused. Andmeid saab esitada ka paberil või digiallkirjastatult e-postiga. Vormid andmete esitamiseks on leitavad PRIA kodulehel. Lisainfot saab PRIA registrite osakonna infotelefonil 731 2311.
Kord aastas 15. maiks tuleb mesinikel teatada põllumajandusloomade registrile mesilate mesilasperede arv 1. mai seisuga ning seapidajatel peetavate sigade arv 1. mai seisuga. Seapidajad peavad teatama andmed eraldi nii peetavate põrsaste, võõrdepõrsaste, nuumsigade, nooremiste, emiste kui kultide kohta.Täpne mesila ssukoht ning mesiniku sidevahendite andmed registris võimaldavad mesilasperede paremat kaitset taimekaitsevahendite võimalike kahjustuste eest, kuna teave mesilate asukohtadest on põllupidajatele kättesaadav PRIA avaliku veebikaardi kaudu. Samuti võimaldavad need andmed VTA-l korraldada mesilashaiguste ennetamist ja seiret.Nii mesilate ja sigalate registreerimiseks kui mesilasperede ja sigade arvu teatamiseks on
e-PRIAs
Andmete muutumisest või tegevuse lõpetamisest tuleb teavitada registrit 7 päeva jooksul. Loomapidaja kohustus peetavate loomade identifitseerimiseks ja registreerimiseks on sätestatud loomatauditõrje seaduses. Seadusest tulenevalt on VTA-l on õigus loomade registreerimiskohustuse täitmata jätmise eest määrata rahatrahv eraisikule kuni 800 euro ning juriidilisele isikule kuni 2000 euro ulatuses.
Artikkel jätkub pärast reklaami
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Scandagra Eesti viljaäri juht Marge Pähkel ja teravilja ostujuht Urbo Vilibert tõid stuudiosse värske pildi Eesti ja maailma viljaturust. Põldude olukord Eestis on hetkel muljetavaldav – taliviljad on tihedad kui mets ning taliraps õitseb pikalt ja rikkalikult. Loodetav suur saak seab aga surve alla logistika, kuivatamise ja ladustamise. Urbo Vilibert rõhutas, et päikest on saagi küpsemiseks veelgi vaja, kuid koristuseks tuleb valmis olla – vastasel juhul võib vili minna hapuks juba platsil.