Seakatkuoht Baltimaade ja Poola farmidele järjest suureneb. Eelmise nädala lõpus tuvastati Poolas pärast aastapikkust vaheaega esimene kodusigade taudijuhtum, eile diagnoositi taud Leedus Vilniuse maakonnas asuvas kodufarmis.

- Seakatkuoht farmidele järjest suureneb
- Foto: Meelika Sander-Sõrmus
Veterinaar- ja Toiduameti peadirektori asetäitja Olev Kalda sõnul suureneb oht uuteks puhanguteks ka Eestis. „Poola ja Leedu juhtumid on väga selgeks hoiatuseks, et taudiohu kõrghooaeg on käes. Panen veelkord seakasvatajatele südamele, et oma loomade kaitsmiseks tuleb farmis järgida kõiki bioohutusnõudeid. Sigade pidamine peab toimuma suletud territooriumil, kus kogu inimeste, loomade ja transpordi liikumine on range kontrolli all.“
Kalda rõhutab, et seakatku leviku tõkestamisele saavad aidata kaasa ka metsas matkajad ja marjulised. „Selleks tuleb kõikidest surnud metssigadest maakonna veterinaarkeskusele teada anda. Surnud metssea asukoht tuleb määrata võimalikult täpselt, ise ei tohi metsseakorjust puutuda. Pärast looduses ja metsas viibimist tuleb kindlasti puhastada oma riided ja jalanõud,“ rõhutas Kalda.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Veterinaar- ja Toiduamet tuvastas Jõgevamaal asuvas kuue seaga kodumajapidamises sigade Aafrika katku. Taudipunktis on kehtestatud karantiin, sead hukatakse ning seejärel loomakasvatushoone desinfitseeritakse.
Veterinaar- ja Toiduamet diagnoosis Põltsamaa vallas Väike-Kamari külas asuvas seitsme seaga kodumajapidamises sigade Aafrika katku. Nakkuse tõkestamiseks kehtestatakse taudipunktis karantiin, sead hukatakse ning seejärel hoone desinfitseeritakse.
Üleminekuperiood on lehmale kriitiline – just sel ajal suureneb energiavajadus ja kasvab risk ketoosiks. Baltic Agro poolt pakutav MecoVit® ühendab mikrokapseldatud DL-metioniini, koliinkloriidi, betaiini ning B2- ja B12-vitamiini, toetades maksa ainevahetust, söömust ja energiataset, et lehm saaks uue laktatsiooni alustada tugevamana.