Veterinaar- ja Toiduamet diagnoosis Põltsamaa vallas Väike-Kamari külas asuvas seitsme seaga kodumajapidamises sigade Aafrika katku. Nakkuse tõkestamiseks kehtestatakse taudipunktis karantiin, sead hukatakse ning seejärel hoone desinfitseeritakse.

- Põltsamaa valla seafarmis tuvastati sigade Aafrika katk
- Foto: internet
See on teine diagnoositud katkujuhtum Jõgevamaal tänase päeva jooksul. Hommikul diagnoositi katkujuhtum Puurmanni vallas asuvas väikefarmis.
Taudipunkti ümber on kehtestatud ohustatud ja järelevalvetsoon, mille piirkonda jäävad kaks farmi Viljandi maakonnast. „Kontrollime need seafarmid üle ning võtame proovid sigade Aafrika katkule,“ ütles VTA peadirektori asetäitja Olev Kalda. „Igat juhtumit võtame täie tõsidusega.“Tegemist on alates 2015. aasta septembrist teise juhtumiga, kus sigade Aafrika katk diagnoositakse kodusigadel. „Panen kõigile veelkord südamele, et ainus viis seakatku leviku vältimiseks on seakasvatustes ülim ettevaatlikkus ja väga range bioturvalisuse nõuete järgimine. Iga üksiku sea pidamine peab toimuma suletud territooriumil, kus kogu inimeste, loomade, loomasööda, allapanuks kasutatava materjali ja transpordi liikumine on range kontrolli all,“ lisas Kalda.Epidemioloogilise uuringu käigus selgitatakse, kuidas haigusetekitaja farmi pääses. Farmi on varem kontrollitud ning bioohutusnõuded olid farmis täidetud.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Veterinaar- ja Toiduamet tuvastas Jõgevamaal asuvas kuue seaga kodumajapidamises sigade Aafrika katku. Taudipunktis on kehtestatud karantiin, sead hukatakse ning seejärel loomakasvatushoone desinfitseeritakse.
Suureneva seakatkuohu ja järjest kasvavate kulude tõttu bioohutusmeetmete rakendamisele peaksid kuni 50 seaga farmid kaaluma seakasvatusest loobumist, ütles maaeluminister Urmas Kruuse eilsel kohtumisel seakasvatajatega.
Seakatkuoht Baltimaade ja Poola farmidele järjest suureneb. Eelmise nädala lõpus tuvastati Poolas pärast aastapikkust vaheaega esimene kodusigade taudijuhtum, eile diagnoositi taud Leedus Vilniuse maakonnas asuvas kodufarmis.
Täna, 7. juulil püstitas Veterinaar- ja Toiduamet (VTA) kahtluse sigade Aafrika katku esinemise suhtes ühes Jõgevamaal asuvas 30 seaga farmis
Üleminekuperiood on lehmale kriitiline – just sel ajal suureneb energiavajadus ja kasvab risk ketoosiks. Baltic Agro poolt pakutav MecoVit® ühendab mikrokapseldatud DL-metioniini, koliinkloriidi, betaiini ning B2- ja B12-vitamiini, toetades maksa ainevahetust, söömust ja energiataset, et lehm saaks uue laktatsiooni alustada tugevamana.