Autorid: Põllumajandus.ee , põllumajandus.ee • 18. mai 2017
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Kõljala POÜ alustas 500-kohalise piimafarmi ehitust

Tõnu Posti sõnul on uue lauda ehitus olnud päevakorral juba mõnda aega, kuid plaan sai tagasilöögi piimanduskriisi tõttu.
Foto: Äripäev AS
Saaremaa suurim piimatootja Kõljala POÜ alustas uue 500-kohalise vabapidamisel loomade lüpsilauda ehitamist, mis on esimene kriisijärgne investeering maakonna piimanduses pärast Rauni lauda valmimist 2013. aastal.

Kõljala POÜ juhi Tõnu Posti sõnul on uue lauda ehitus olnud päevakorral juba mõnda aega, kuid plaan sai tagasilöögi piimanduskriisi tõttu. Esmaspäeval alanud laudaehituse tulemusel suureneb Tõnu Posti juhitud farmides Haeskas ja Valjalas lüpsilehmade arv 800 loomalt 1300 loomani vahendab Saarte Hääl.

Kuna Kõljala POÜ-l on investeeringutoetuse uute tingimuste kohaselt väga keeruline toetusekõlbulikku punktisummat kokku saada, valmib laut ilma investeeringutoetuseta, pangalaenu abil.“Minu miinuseks toetuse taotlemisel oli liiga suur käive ja varasem toetuse kasutamine,” selgitas Post, kes pöördus kapitali saamiseks kohe panga poole. “Saime pangaga kaubale, mängime nüüd jälle ühes liigas.”Uute lahendustena võetakse ehitatavas laudas Saaremaal esmakordselt kasutusele sõnniku separeerimine. Separaator lõhustab sõnniku vedel -ja kuivfraktsiooniks, millest viimast kasutatakse uuesti loomade allapanuna. Uuenduslikud on ka lauda sööda- ja asemepiirded, milliseid praegu üheski teises Eesti laudas veel pole. Näiteks asemepiire on tavapärase metalli asemel toodetud plastikust ja on seetõttu palju loomasõbraliku.

Loe pikemalt Saarte Häälest.

Pollumajandus.ee suurtoetajad:
Pollumajandus.ee toetajad:
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Kim LaanveeReklaamimüügi projektijuhtTel: 588 07 751