Autorid: Põllumajandus.ee , põllumajandus.ee • 6. september 2017
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Eesti Höövelliist: Tootmine kasvab liist liistu haaval

Eesti Höövelliist:Tootmine kasvab liist liistu haaval
Foto: Eesti Höövelliist
Äripäeva puidutööstusettevõtete edetabelis on Eesti Höövelliist OÜ püsinud aastaid esikümnes. Mullu hõivas profiilliistude tootja, Suure-Jaani suurim tööandaja topis kuuenda positsiooni.

2015. aasta tõi 12-protsendise käibe- ja 36-protsendise kasumikasvu, ja ehkki möödunud aasta majandustulemused polnud nii hiilgavad, jätkab ettevõte kasvuteel, tasapisi laienedes.

1993.aastal asutatud Eesti Höövelliistu iseloomustabki kõige paremini sõnapaar: stabiilne areng. Viimase viie aasta jooksul on müügimahud kasvanud järjekindlalt, kahe kuni nelja miljoni euro võrra aastast aastasse. Iga-aastased investeeringud teenivad tootmismahu suurendamise huve, mõistagi on prioriteediks tootmise ratsionaalsemaks muumine, samuti investeeringud keskkonnakaitsesse. „Ratsionaalsus peegeldub selles, et üritame saavutada võimalikult väikese ressursimahukuse – nii inimressurssi, materjalide ja elektrienergia kasutamise osas. Masinate töö optimeerimne on oluline teema; tööprotsesside õige järjestus, et vähendada seadistusaegasid. Ega me midagi uut leiuta – seda teevad kõik tootjad,“ märkis ettevõtte juhataja Andrus Rooks.

2016. aastal tegi ettevõte investeeringuid põhivara soetamisse ja parendustesse 2,13 miljoni euro eest, aasta varem 1,19 miljoni euro eest.

 

Eesti HöövelliistAsutatud 1993Ettevõtte ainuomanik Rootsi ettevõte Estinvest ABToodang: Profiilliistud. Peamine kasutatav viimistlemise viis on värvimine, aga ka lakkimine ning peitsimine.Toore: oksavaba mänd ja tamm, MDF.Ettevõttele on omistatud erinevad tarneahela sertifikaadid.Töötajaid Eestis: 210. Lisaks tütarettevõtetes väljaspool Eestit ligi 80 töötajat.

2009. aastal liideti Höövelliistuga Sürgavere mööblifirma Eerung. 2011. aastast toodetakse Sürgaveres puidust ja MDF-ist ehk kuivmeetodil pressitud keskmise tihedusega puitplaadist aknapalesid.2009. asutas Höövelliist Rootsis kaubandusettevõtte, et oma tooteid sealkandis efektiivsemalt müüa.2011. aasta lõpul omandas Eesti Höövelliist Lõuna-Rootsi 12 töötajaga ettevõtte Prolist Nordic AB .2014. aastal asutas Höövelliist Poolas tütarettevõtte ning 2015.sügisel algas seal tootmine.2017. aasta jaanuaris omandas Eesti Höövelliist 100% osaluse Norra ettevõttes Rindalslist AS.

Eesti Höövelliist OÜ müügitulu tõusis 2016. aastal eelneva aastaga võrreldes 8 protsenti -30,45 miljoni euroni. Kui aasta 2015 tõi 36-protsendise kasumikasvu, siis mullu kahanes ärikasum 111 125 euro võrra - 3,3 miljoni euroni.Tegevusaruandes kirjutab ettevõte, et 2016. aastal investeeriti põhivarasse ja parendustesse 2,13 miljonit eurot (2015. aastal 1,19 miljonit eurot).

Tootmine mitmes riigis

Eesti Höövelliistul on Eestis kaks tehast - Suure-Jaanis ja sealt kaheksa kilomeetri kaugusel asuvas Sürgaveres, lisaks tootmisega tegelevad tütarettevõtted Poolas ja Lõuna-Rootsis. Eestis töötab pea 210 töötajat, Poolas ja Rootsis kummaski paarkümmend. „Käesoleva aasta alguses soetasime ettevõtte Norras, kes oli meie pikaaegne klient. Selle otsuse taga on eelkõige eesmärk oma toodangut paremini turustada. Meie toodanguks on profiilliistud ja teised interjööritooted ning ressursside kättesaadavus määrab, kus on mõistlik mingit toodet valmistada,“ selgitas Rooks.

Tänavuse aasta peaeesmärgiks on ettevõttel leida uusi turge ning kasvatada müügimahte olemasolevatel turgudel. Eesti Höövelliistu toodangust lõviosa, pea 75%, läheb Skandinaaviasse, 13% Kesk-Euroopasse ja 12% Baltikumi. „Meie põhiturud on Norra ja Rootsi – seal on meil ka oma müügiettevõtted olemas. Prioriteediks on viia koostöö tänavu soetatud Norra ettevõttega uuele, ühtse firma tasandile, kus kõik süsteemid hakkaksid ladusamalt ja laitmatult toimima. Kasvupotentsiaali on kindlasti,“ on Rooks kindel.

 „Plaanime kindlasti veel laieneda, ent mitte ilmtingimata Eestis. Poola ettevõte, mis alustas allhankijana, on meie jaoks olnud hea katsepolügon. Tootmiskogemus on seal nüüd olemas ja on aeg edasi liikuda, järgmises etapis siis lõpptoodete valmistamiseni,“ avaldas ta.  Argumendid, mis üht tootmisettevõtet suunavad Eestist väljapoole laienema, võivad Rooksi sõnul ajas muutuda. Oma osa on kindlasi ressursside kättesaadavusel. Tööjõu olemasolu on üks põhjus, miks ei peeta suuremahulisi laienemisplaane Suure-Jaanis või Sürgaveres. Viljandimaal on puidutööstusettevõtete kontsentratsioon Eesti lõikes üks suuremaid, tööhõive ses piirkonnas on kõrge. „Jah, me saame oma töötajate leidmise ja väljaõpetamisega probleemideta hakkama, aga paarikümne töötaja värbamine ei saaks lihtne olema,“ tunnistas ta.

Andrus Rooks: Plaanime kindlasti veel laieneda, ent mitte ilmtingimata Eestis
Foto: Eesti Höövelliist

Ärimeest tunned kinnisest suust

Muude laienemisplaanide osas jääb liistutootja juht napisõnaliseks: „Meil on lisaks teisi plaane väljaspool Eestit, aga sellest on veel vara rääkida. Konkurentsiolukord liistutootmises on pinev. Kui mõnel turul läheb hästi, siis eks sinna tahetakse ka juurde tulla.“ Rooks lisas, et äritegevus nõuab kogu aeg strateegilist ettepoole mõtlemist ja tunnistas, et õigete otsuste tegemiseks tuleb pidevalt olla oma valdkonna infoväljaga kontaktis. „Hea on, kui pool aastat mingeid arenguid ette suudad aimata, aga kiireteks muutusteks peab kogu aega valmis olema,“ tõdes ta.

Eesti Höövelliistu tooteporfellis on sadu erinevaid profiilliiste: põrandatele, uksepiiretele, katteliiste, sise- ja välisnurgaliiste, ümar- ja klaasiliiste, viimistletud ja viimistlemata profiliiste. Eesmärk on pakkuda klientidele laia sortimenti, aga ka head teenindust. „Igal riigil on oma standardsortiment, aga ka igal inimesel võib olla oma erisoov, näiteks soovitakse teatud kindlat tooni punaseid liiste. Eritellimuse maht on kasvavas trendis ja nõuab paindlikkust,“ selgitas Rooks.

Materjalidest kasutatakse tootmises peamiselt oksavaba mändi, nii sõrmjätkatud kui ka täispuiduna. Enamuse sõrmjätkatud materjalist hangib ettevõte Eesti tootjatelt-tarnijatelt. Et oksavaba täispuidust mändi vajalikus mahus ja kvaliteedis koduturult saada pole, siis tuleb lisaks importida lähiriikidest Soomest, Rootsist, Lätist.

Peetri Puidu edu taga tootearendus ja hästi timmitud protsessid

Graanul Invest: siseneme agressiivselt Läti metsandusärisse

Harmeti eeliseks on suured mahud, efektiivsus ja paindlikkus

Lemeks rajab 30 miljoni eest uue tehase

Liist on turvaline toode

Rooks tunnistas, et uueks majandusaastaks seatud eesmärgid korduvad enamasti aastast-aastasse: „Ega pelgalt aasta lõpukuupäev plaanidesse muutusi too. Tegemist on pideva protsessiga, kus eesmärgid ja probleemid jäävad suures plaanis samaks: konkurentsis püsida; oma tootmist tuunida; otsustada, kas minna kasvuga kaasa või mitte; nuputada, millisesse tootmisüksusesse investeerida; uurida, kuidas tehnoloogiad, mis aitavad meie toodet konkurentsivõimelisemaks teha, arenevad; töötajaid motiveerida... - see on järjepidev töö. Liistutootmises pole midagi kosmilist, aga nagu igas äris või tootmises, on nüansid need, mis otsustavad. Need annavad konkurentsieelise, aga nendest laia suuga ei räägita.“

Eesti Höövelliist pole oma tegutsemise kümnendite jooksul tõsiseid tagasilööke kogenud. Ajal, mil masutorm Eesti ehitusturgu rüüstas, purjetas ettevõte eksportturgude tuules. Rooksi arvates on põhjuseks nende toode ise: „Liist on turvaline toode. Kui ehitusturg on aktiivne, kasutatakse seda rohkem uutes hoonetes, kui on vaiksemad ajad, tegelevad inimesed renoveerimisega ja liistud lähevad ikkagi kaubaks. Vähemalt nii meeldib meile mõelda.“

 

Tea Taruste

kaasautorÄripäeva Metsamajanduse kuukiriwww.pollumajandus.ee/metsandus

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960