• 12.09.17, 10:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Uus metsaregistri infosüsteem on avatud

Uues infosüsteemis on metsaomanikul mugavam esitada metsateatisi ning saada ülevaadet tehtud metsakaitse- ja metsauuendusekspertiisidest. Samuti saab infosüsteemist näha kinnistuga seotud looduskaitselisi piiranguid.
Uus metsaregistri infosüsteem on avatud
  • Uus metsaregistri infosüsteem on avatud Foto: Postimees/Scanpix
Metsaregistri pidamise eesmärk on koguda ja säilitada andmeid metsa paiknemise, pindala, tagavara, kasutamise ja seisundi kohta. Metsaregistris hoitakse metsainventeerimise andmeid ning metsateatiste, keskkonnaametnike välitööde, metsauuendus- ja metsakaitseekspertiiside andmeid.
Metsaregistri metsaportaal on mõeldud kasutamiseks avalikkusele Eesti metsade kohta info saamiseks ning metsakorraldajatele ja metsaomanikele riigiga suhtlemiseks. Uus infosüsteem võimaldab oma metsaga seotud asjaajamistel silma peal hoida ning esitada riigile taotlusi ja olla pidevalt kursis menetluse seisuga.
Kui varem asusid metsaregistri avalik veebiteenus, e-metsateatise teenus ja metsa inventeerimisandmete edastamise teenus erinevates portaalides, siis nüüd on kõik ühes veebirakenduses. Vanasse metsaregistrisse talletatud informatsioon kanti üle uude süsteemi.
„Uus süsteem on kindlasti kasutajasõbralikum ning pakub metsaomanikele täisulatuses ligipääsu oma metsamaaga seotud andmetele. Näiteks on kättesaadavad metsainventeerimise andmed, samuti tagatakse ligipääs nii metsaomaniku esitatud metsateatiste menetlustele ja ekspertiisiaktidele kui ka kinnistuga seotud looduskaitselistele piirangutele. Nii saab omanik juba enne teatise esitamist ise vaadata kaardilt, millised kitsendused võivad piirata tema raiesoovi,“ lausus Keskkonnaameti metsaosakonna nõunik Jaanus Kala.
E-metsateatise esitamisel on menetlus kiirem ja ära jääb paberkujul väljatrüki postitamisega seotud aja- ja ressursikulu, metsaomanik saab teatist esitada ja selle menetlust ning registreeringut jälgida otse portaalis.
Uudsena võetakse kasutusele süsteemisisene volitamine ehk metsaomanikul on võimalik volitada juriidilisi ja füüsilisi isikuid oma andmeid täisulatuses vaatama, alla laadima ja vajadusel  metsateatisi esitama.
Metsaportaali saavad vaatamiseks kasutada kõik huvilised, kuid metsateatiste esitamiseks ning oma metsa andmete täisulatuses vaatamiseks tuleb ennast tuvastada ID-kaardi või mobiil-ID abil. Turvalisuse tagamiseks logitakse kõik kasutajate tegevused infosüsteemis. Uue keskkonna aadress on register.metsad.ee.  
Kuna metsaregistris hoitakse nii inventeerimise kui metsateatistega seotud andmeid, on registril kaks volitatud töötlejat: Keskkonnaagentuur tegeleb inventeerimisandmete esitamise ja töötlemise küsimustega ning Keskkonnaamet metsateatiste ja metsakaitse- ning metsauuendusekspertiisidega.
Portaali kasutamisel võib esineda esimestel päevadel tehnilisi tõrkeid.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 09.09.24, 17:50
Ekspert: kõrreliste umbrohtudega tuleb tegeleda juba sügisel, muidu läheb olukord käest
Kuna aasta-aastalt esineb kõrreliste umbrohtude tõrjega aina enam probleeme, on väga oluline saada need kontrolli alla juba sügisel. Taimekaitsevahendite esindaja Nordisk Alkali tehniline nõustaja/turundusjuht Ann Raukas nendib, et pikkadel sügistel peab kultuur konkureerima umbrohuga nii toitainete kui ka valguse osas ning lisaks loob tihe ja umbrohurikas taimik soodsad tingimused taimehaiguste levikuks.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Põllumajandus esilehele