Autor: Põllumajandus.ee • 28. september 2018

Täna on ülemaailmne marutaudi päev

Maailmas sureb aastas hinnanguliselt vähemalt 60 000 inimest marutaudi. Iga kümne minuti tagant sureb üks inimene. Enamus neist on lapsed, kes on saanud koeralt hammustada.
VTA viib kaks korda aastas läbi metsloomade marutaudivastase vaktsiini külvamist
Autor: Pixabay

Eestis on koerte ja kasside regulaarne marutaudi vastu vaktsineerimine kohustuslik. Lisaks viib Veterinaar- ja Toiduamet (VTA) kaks korda aastas läbi metsloomade marutaudivastase vaktsiini külvamist ohustatud piirialadel. Alates 2013. aastast on Eesti marutaudist vaba riik, kuid taasnakatumise oht on suur.

VTA peadirektori asetäitja Olev Kalda rõhutab saavutatu ja sellise staatuse säilitamise olulisust. „Eesti on küll marutaudist vaba, kuid sellele vaatamata oleme endiselt ohustatud, kuna toimub nii inimeste kui loomade liikumine marutaudist ohustatud piirkondadest,“ rõhutas Kalda. Marutaud on nii inimesi kui loomi ohustav surmaga lõppev viirushaigus, mis ei tunne riigipiire. “Näiteks jõudis marutaud eelmisel nädalal uuesti Leedu Vabariiki,” lisas Kalda.

Marutaud on ägedakujuline närvisüsteemi kahjustav viirushaigus, mida esineb nii loomadel kui ka inimestel ning mis lõppeb alati surmaga. Aastatel 2006–2010 külvati marutaudivaktsiini kaks korda aastas üle kogu Eesti, mille tulemusel tõrjuti haigus riigist välja. Haiguse taaslevimise takistamiseks naaberriikidest Eestisse teostati 2011–2014 vaktsineerimist ohustatud aladel riigipiiril Läti ning Venemaaga. 2015. aasast alates külvatakse marutaudi vaktsiini nn puhvertsoonis Venemaaga piirnevatel aladel.

Jaga lugu
Pollumajandus.ee suurtoetajad:
Pollumajandus.ee toetajad:
Sigrid SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 14 990
Kim LaanveeReklaamimüügi projektijuhtTel: 588 07 751