Autor: Põllumajandus.ee • 31. oktoober 2019

Maheturg 2019: ekspordile orienteeritud Eesti mahesektor vaatab ka siseturu suunas

Täna, 31. oktoobril toimub Tartus Eesti Rahva Muuseumis põllumajanduskoja konverents Maheturg 2019, mille keskseks teemaks on mahetoidu pakkumine koolides ja lasteaedades. Konverentsil analüüsitakse ka maheturu olukorda ja väljavaateid ning põllumajanduspoliitika arengusuundi.
Kapsas.
Autor: Meelika Sander-Sõrmus

„Eesti kuulub mahepõllumajandusliku maakasutuse poolest Euroopa Liidu edukamate riikide hulka. Mahetootjad kasutavad rohkem kui viiendikku meie põllumaast. Mahetootmisel on suur osatähtsus ekstensiivses loomakasvatuses – nii lihaveise kui lambakasvatuses. Eesti maheteraviljakasvatajad on suuresti ekspordile orienteeritud,“ ütles Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse esimees Roomet Sõrmus.

Sõrmuse sõnul soodustab mahetootmist pärituul, sest keskkonnakaitselised eesmärgid on väga olulisel kohal tuleviku Euroopa Liidu põllumajanduspoliitikas ja uue Euroopa Komisjoni prioriteediks on rohemajanduse edendamine.

Mahesektori kitsaskohaks võib jätkuvalt pidada mahetooraine vähest väärindamist, et tarbijateni jõuaks mahemärgiga lõpptooted. Mahetoidu tarneahelate arendamisest Taanis räägib Euroopa põllumeeste katusorganisatsiooni Copa-Cogeca mahetöögrupi esinaine Lone Andersen. Taanis on teatavasti väga hästi arenenud mahetoodete tarbijaturg.

Konverentsil avaettekandega esinev Maaeluministeeriumi taimetervise osakonna juhataja Sigmar Suu sõnul on mahepõllumajanduse arengusuundadest rääkides pikalt olnud dilemmaks, kas keskenduda ekspordile või kohaliku mahetoidu tarbimisele. Mahesektori areng on näidanud, et keskenduda saab mõlemale. Lisaks ekspordi hoogustumisele areneb ka mahetoitlustamine - sellega tegeleb Eestis teadlikult juba 26 ettevõtet, sealjuures toitlustamise ökomärk on kasutusel 18 toitlustuskohas.

„Samas on palju veel teha, et Eesti mahetoit jõuaks veelgi enam meie enda ja eksportturgude toidulaudadele. Siinjuures on võtmeküsimuseks kujunemas tarneahelate arendamine, et lisaks tootmisele läbimõeldult panustada töötlemisse ja toitlustamisse,“ rõhutas Sigmar Suu.

Konverentsil käsitletakse põhjalikult teemat, mis puudutab mahetoidu pakkumist koolides ja lasteaedades. Tartu linna kogemust selles valdkonnas tutvustab Sirle Sõstra Tartu Linnavalitsusest. Lastevanemate ootustest koolitoidule ja mahetoitlustuse juurutamisest räägib MTÜ Rõuge Kool esindaja Brit Vahter. Margus Timmo Setomaa Liidust ja Lõuna-Eesti Toiduvõrgustiku eestvedaja Kaja Kesküla arutlevad teemal, kas ja mida võiks võtta eeskujuks mahetoidu pakkumise kogemusest Taani ja Rootsi lastele.

Mahetootmise nurgakiviks on tarbijate usaldus, mistõttu räägib Anu Nemvalts Põllumajandusametist konverentsil mahekontrolli ja usaldusväärsuse tagamisest mahesektoris. Airi Külvet tutvustab kvaliteedikava rakendamise kogemust mahedas lihaveisekasvatuses.

Jaga lugu
Pollumajandus.ee suurtoetajad:
Pollumajandus.ee toetajad:
Sigrid AunapPõllumajandus.ee juhtTel: 555 14 990
Kim LaanveeReklaamimüügi projektijuhtTel: 588 07 751