Elles Leijdekkers on õppinud jätkusuutliku tootmise ja biosüsteemide eriala Hollandis. Selle eriala valis ta seepärast, et selline alade kombinatsioon andis talle võimaluse õppida seda, kuidas jätkusuutlikkult toota piima ja liha. Ka on Leijdekkers’i perel farm, kus ta oma teadmisi praktikas rakendada saab.
Põhitöökohana töötab Elles Leijdekkers NEDAP’is, mis on 90. aastase ajalooga tehnoloogiafirma. Nende tegevusala on lai, näiteks tehakse koostööd tehnoloogiaprogrammide osas nii autotehastega kui ka lennujaamadega, ka paljudes tööstustes, sh loomasööta tootvates tehastes, on nende turvalahendused kasutusel. Ettevõttel on 11 kontorit üle maailma.
NEDAP on järjest kasvatud oma koostööosa just loomakasvatussektoriga. „Farmides on palju nüansse, mida tuleb jälgida. Siin sektoris on aastatega toimunud suured muutused ja kasutusel on palju erinevaid tehnilisi lahendusi, mis peaks kõik farmerit aitama,“ ütles Leijdekkers.
Ta selgitas asja väga lihtsalt: „Kui sa söödad oma lehmi, siis sa näed, et kari sööb. Kui sa kõnnid laudast läbi, sa ju näed, et nad mäletsevad. Kui sa aga lähed ühe lehma juurde, siis kas sa tead ka seda, kas ta eile sõi ja kui palju? Siin tulebki appi usaldusväärne tehnoloogia. Ja iga tehniline vidin peab olema ka vastupidav farmi oludele.“
Trendiks maailmas on see, et farmid muutuvad järjest suuremaks, samas tööjõudu jääb palju vähemaks, ehk farmid peavad olema targalt automatiseeritud. Töö farmides on kindlasti muutunud järjest kergemaks, aga läbi tehnoloogia saame me ka koguda erinevaid andmeid. Nüüd on küsimus selles, kuidas me oskame neid andmeid kasutada.
Elles Leijdekkers, NEDAP Identification Systems
Mis siis on turul uut ja innovaatilist, mida meie tootjad ka oma farmides võiks rakendada? Üheks tänapäevaseks lahenduseks pakub NEDAP välja andurite lahendust Alta CowWatch, mis võimaldab omada täpset ülevaadet looma tervisest ja tuvastada inna. „Seda seadet on kaht tüüpi: kaela- ja jalaresponderina ja see on loomale mugav. Lisaks täpsele inna avastamisele annab Alta CowWatch hoiatusi, kui loom ei söö nii palju kui peaks, või seisab liiga palju ega maga. Selline teave annab võimaluse koheselt just nende loomadega tegelema hakata,“ tutvustas Leijdekkers seadet.
Konsultandi sõnul ongi süsteemi eeliseks see, et see jälgib looma kogu aeg – 24/7.
LOE LISAKS:
Kontrolli oma karja ja paranda piimatoodangut. Keskendudes loomade individuaalsele sigivusele, tervisele ja heaolule, saab kindlasti suurendada farmi üldist kasumlikkust. Kaela- ja jalaandurid on siin abiks, sest nad jälgivad lehmi ka öösel ehk on n-ö kõige asendamatumad töötajad. „Andurid annavad märku, kui loomaga on midagi lahti, kui on toimunud midagi, mis ei vasta tavaolukorrale. Nii saab lihtsalt loomi jälgida, näiteks ka innaaega. Ühel mugaval ja lihtsal töölaual on võimalik näha loomi kes indlevad, loomi kes vajavad kiirelt tähelepanu ja kogu karja statistikast väljatulevaid erinevusi. Ühe nupuvajadusega saad sa nimekirja loomadest, keda peaks seemendama. Programm näitab farmerile ka looma täpse asukoha farmis kätte, näiteks need loomad keda peaks lüpsma, ja see süsteem uuendab ennast iga viie sekundi tagant,“ tõi Leijdekkers näiteid.
Kuidas süsteem töötab?
1.Paned loomadele andurid külge;
2.Alta CowWatch responder registreerib iga looma käitumise ja liikumise;
3.Läbi farmi paigutatud antenni registreeritakse kogu farmis toimuv. Signaali leviala on kuni 1000 meetrit antennist;
4.ID kontroller kogub info antennilt ja edastab selle protsessikontrollerile;
5.Protsessikontroller analüüsib iga looma individuaalse info ja saadab tulemused arvutisse, tahvelarvutisse või mobiili;
6.Tulemused on kuvatud lihtsalt ja arusaadavalt, lisaks saadab süsteem automaatselt ka hoiatusi indlevat või terviseprobleemidele viitavate käitumismuutustega loomade kohta.
Andurid ühilduvad enamlevinud farmitarkvaradega, näiteks DairyCOMP305 ja Uniform.agri-ga.
Kui sa muudad midagi loomade pidamistingimustes ja söötmises, või plaanid seda alles teha, ka siis on NEDAPi süsteemidest abi. Hea on veel see, et andmed on ühes süsteemis ja kõike on mugav jälgida.
„Kas sa tahad parandada sigivust, söötmist, farmi juhtimist, kas sa soovid endale jätkusuutlikku karja, soovid parandada loomade heaolu, soovid säästa tööjõukulusid, olla efektiivselt majandav, olla rahul oma farmiga – siis kõige selle aluseks on andmed, mida sa suudad kontrollida ja hallata,“ rõhutas Leijdekkers.
Miks me vajame uut tehnoloogiat?
•Rahvastik kasvab ja vajab loomset proteiini;
•Inimesed on ka Aasias järjest enam hakanud piima-liha tarbima ehk turg on kasvanud;
•70% maailma pinnast on kasutusel põllumajanduses, aga vaid 1/3 sellest on hea viljakusega tootmismaa. Seda 1/3 tuleks kasutada säästlikult, esmalt anda sealtoodetud toit inimesele ja alles siis toota loomasööta;
•Loomade heaolu on oluline;
•Farmide arv väheneb, aga järelejäänud on suured;
•Järjest suuremad on probleemid tööjõuga, nii et vaja on uusi tehnoloogiaid.