Reformierakonna Riigikogu fraktsioon andis parlamendi menetlusse eelnõu, millega saavad aasta lõpuni Eestis edasi töötada teiste riikide kodanikud, kes viibisid siin enne koroonakriis algust.

- Eestis on tööjõupuudus eriti terav just põllumajanduse hooajatöödel.
- Foto: Pixabay
Eelnõuga pikendataks 17. märtsi seisuga Eestis tööd omavate teiste riikide kodanike töölube 31. detsembrini 2020.
„Vaatamata tööpuuduse kasvule on kogu Euroopas ka kriisis struktuurne tööjõupuudus. Liikumispiirangud ja karantiininõuded on tekitanud olukorra, kus riigid teevad erakordseid jõupingutusi tööjõu hankimiseks ja lühiajalise tööjõu hankimiseks korraldatakse tšarterlende. Vähim, mida Eesti kiiresti peab tegema, on olemasoleva tööjõu töölubade pikendamine,“ ütles eelnõu sisse andnud Jürgen Ligi.
„Eestis on tööjõupuudus eriti terav just põllumajanduse hooajatöödel. Et seda lahendada, saab meie eelnõu abil kasutada seda välistööjõudu, kes Eestis juba viibib, kuid töötab teistel elualadel,“ lisas varasem maaeluminister Urmas Kruuse.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Eelnõu seletuskirja järgi ei tähenda muudatus, et suurenev tööjõu pakkumine vastaks nõudlusele täpselt, suur osa olemasolevatest töötajatest lahkub Eestist leidmata endale rakendust, osa vajadusest õnnestub katta kohalikust tööjõust.
„Teisalt tuleb Eestil ja Euroopa Liidul keskenduda tööjõu tavapärase liikumise taastamisele, et majandus taastuks. Põllumajanduse kõrval on tööjõupuuduse käes ka ehitus, tööstus, sotsiaalhoolekanne ja teisedki valdkonnad,“ märgitakse seletuskirjas.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Scandagra Eesti viljaäri juht Marge Pähkel ja teravilja ostujuht Urbo Vilibert tõid stuudiosse värske pildi Eesti ja maailma viljaturust. Põldude olukord Eestis on hetkel muljetavaldav – taliviljad on tihedad kui mets ning taliraps õitseb pikalt ja rikkalikult. Loodetav suur saak seab aga surve alla logistika, kuivatamise ja ladustamise. Urbo Vilibert rõhutas, et päikest on saagi küpsemiseks veelgi vaja, kuid koristuseks tuleb valmis olla – vastasel juhul võib vili minna hapuks juba platsil.