Maasikakasvatajd ootavad rahandusministeeriumi otsust tööjõupuuduse tõttu hävinud maasikasaagi kahjude hüvitamise eest, sest varsti ei ole kahjude hindamine enam võimalik.
- Need maasikad jõuti õigel ajal ära korjata, kuid tänavu on jäänud palju maasikaid ka põllule mädanema. Foto: Indrek Susi
MTÜ Eesti Aiandusliidu tegevjuht Raimond Strastin kinnitab, et on pöördunud mitme ministeeriumi esindaja poole ja rääkinud nendega maasikakasvatajatele kahjude kompenseerimisest, kuid mingit kindlat vastust saanud ei ole. "Siiani on vaid kinnitatud, et teema on arutamisel," rääkis Strastin.
Eile avaldas
Delfi artikli, kus Eesti maasikakasvatajate liidu juht Elke Lillemets rääkis, et valitsuses tuli üks nõunik ja küsis, kas on võimalik maasikakasvatajate sektorile tekitatud kahju kuidagi kompenseerida. Täpsematesse detailidesse nad valitsuse esindajaga Lillemetsa sõnul ei laskunud, kuid ta selgitas, et maasikakasvatajad hakkavad lähinädalail kahjusid koos sõltumatu konsultandiga kokku lööma. Strastin asjade sellist käiku ei kinnitanud, kuid kui Äripäev Lillemetsaga suhtles, ütles viimane, et valitsuse nõunik pöördus just Strastini poole.
Samas on ministeeriumist tulnud ka teistsugust infot. Eile õhtul ilmus
Delfis artikkel, kus Martin Helme kommenteeris olukorda järgmiselt: “Või kui kelleltki tahetakse kompensatsiooni, siis kirjutage esimees Xi-le.“ Stratsin ei soovinud Helme sõnavõttu kommenteerida, kuid on ministri avaldustest maasikakasvatajete kohta nördinud.
Strastini sõnul on maasikakasvatajad kohe valmis kahjude hindamisega alustama, kui valitsus kinnitab avalikult kompenseerimist. Ettevõtjad ootavad otsust kiiremas korras, kuna varsti on saak täielikult hävinenud ning kahjude hindamine ei ole enam võimalik. "Otsus oleks pidanud tulema juba eile," võttis Strastin olukorra kokku.
"Loomulikult ei räägi me saamata jäänud tulu kompenseerimisest. Ootame sellisel määral kompensatsiooni, et ettevõtjad saaksid arved makstud ega peaks pankrotti välja kuulutama," täpsustas Strastin oodatava toetuse suurust. Ta tõi näiteks, et süsteem võiks toimida nii, nagu põllumeestele kompenseeritakse põuakahjud. Strastin tõdes, et nii mõnegi maasikakasvataja majanduslik seis on halb ning ettevõtjad peavad juba tarnijate ja pankadega läbirääkimisi kohustuste tähtaegade pikendamiseks.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Riigikogu maaelukomisjoni liikme, sotsiaaldemokraat Ivari Padari sõnul tekitasid hallitavad maasikad, risk et lehmad jäävad lüpsmata ja opositsiooni manitsused lõpuks olukorra kus valitsus on nõus põllumajanduses töötavate võõrtööliste probleemi arukalt arutama.
Reformierakonna Riigikogu fraktsiooni juht Kala Kallas ütles täna parlamendis kõneledes, et opositsiooni surve sundis valitsust lahendama enda tekitatud tööjõukriisi.
Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi sõnul lahendab koalitsioonierakondade kokkulepe ajutise välistööjõu probleemi ning toetab Eesti ettevõtete konkurentsivõimet.
Keskerakond seisis eelmises ja seisab ka praeguses valitsuses jätkusuutliku maaelu eest ning peaminister Jüri Ratase juhtimisel saavutatud kokkulepe töörände osas annab kindlustunde, et marjad saavad korjatud, köögivili koristatud ja lehmad lüpstud, lausub Riigikogu maaelukomisjoni esimees Tarmo Tamm.
Põllumajandussaadusi töötlev ja turustav ettevõte Scandagra Eesti soovib kõiki kliente ning koostööpartnereid lõppeva aasta puhul tehtu eest tänada ning kutsub huvilisi informatiivsetele talveseminaridele.