Ukraina sõda tekitas teraviljaturul tohutuid hinnaliikumisi
Ukraina sõda tõi teraviljaturule rekordilised kauplemismahud ning hinnaliikumised - nisu-, rapsi- ja maisihinnad liikusid mõne päevaga ligi 20 protsendi võrra. Analüütikute sõnul on oodata volatiilsuse jätkumist.
Euronexti nisufutuurid tõusid Ukraina esimesel sõjapäeval uue kõigi aegade rekordini. Foto: Unsplash
Teraviljaturgudel püütakse aru saada, kuidas Ukraina sõda ekspordi- ja impordimahte ning pakkumist mõjutama hakkab. Räägitakse, et Ukraina ja Venemaa tellimused on asendatud sadade tuhandete tonnide ulatuses Rumeenia ja Prantsusmaa omadega.
Veebruaris on põllumajandustoormete hinnad liikunud eri suundades – piimahinnad jätkasid kiiret kasvu, aga näiteks rapsiseemnete hinnad on tublisti langenud. Nisuhindadele, mis langesid kuu alguses madalaima tasemeni alates oktoobrist, pakub tuge Ukraina ja Venemaa vaheliste pingete teravnemine.
Teraviljade hinnad on jaanuari teises pooles tublisti kallinenud ning piimahinnad tõusid viimasel oksjonil kaheksa aasta kõrgeima tasemeni. Nafta kiire hinnatõus on muutnud ka kütused tunduvalt kallimaks.
Nii nisu kui maisi hinnad on uut aastat alustanud langusega. Rapsiseemnete hinnad tõusid aga uutesse kõrgustesse, piimahinnad püsivad tugeval tasemel ning nafta tõusis uue kolme aasta rekordini.
Eesti põllumehed saavad uue ülitõhusa teravilja fungitsiidi, milles sisaldub tipptasemel Inatreq™ active toimeaine – keemia, mis põhineb looduslikult esinevatel mullabakteritel.