Eesti puidutööstus on viimastel aastatel olnud keerulises olukorras, kuid jaanuarikuu statistika on andnud sektorile esimesi lootuskiiri. Puidutööstuse tootmismaht kasvas kuu lõikes 8%, mis on tööstusharule positiivne märk. Kas see aga tähendab, et sektor on kriisist välja tulemas, või on tegemist ajutise paranemisega, küsitakse Infopanga puidutööstuse kvartaliraporti kommentaaris.

- Üks puidutööstuse valdkondi, mis jaanuaris oma müügimahte suurendas, on vineeritootmine. Pildil Kohila Vineer. Foto: Toomas Kelt
Ajalooline langus ja madal võrdlusbaas
Läinud aasta kolmanda kvartali seisuga oli puidutööstuse koondkäive langenud aastaga 16% ning tööstusettevõtted tervikuna tootsid 4% vähem kui aasta varem. Kogu 2024. aasta arvestuses langes puidutöötlemise maht langes koguni 10,7%.
Infopanga värske puidutööstuse kvartaliraporti leiad
SIIT.
Swedbanki ökonomist Marianna Rõbinskaja märgib, et jaanuarikuu kasv on osaliselt tingitud madalast võrdlusbaasist – eelmise aasta algus oli puidutööstusele erakordselt keeruline. Kui võrrelda tootmismahtu eelmise suve põhjaga, on sektor küll taastunud 12%, kuid 2022. aasta kevade tipptasemest jääb see endiselt ligi kolmandiku võrra maha.
Ka Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi peaanalüütik Mario Lambing rõhutab, et tootmise kasv on küll märkimisväärne, kuid viimased paar aastat on tootmismaht kõikunud sama taseme ümber.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Riigikogu korruptsioonivastase erikomisjoni juht Anastassia Kovalenko-Kõlvart ütles pärast peetud komisjoni istungit, et Riigimetsa Majandamise Keskuse salajaste kestvuslepingute läbipaistvuse osas puudub siiani selgus ja sellest tulenevalt peab Kliimaministeerium teostama sõltumatu erikontrolli.
Analüüs: oleks võinud odavamaltki müüa
Pikaajaliste puidumüügi lepingute sõlmimise eest riigikontrolli kriitika alla jäänud RMK tellis oma analüüsi, mille abil tõrjuda süüdistusi keelatud riigiabis.
Huvi metsamaa ostmise vastu on Eestis langustrendis, rääkis metsandusturul tegutseva ettevõtte Eesti Metsameister tegevjuht Joel Lobjakas. Tema hinnangul võib see tähendada ka raskusi Rootsi metsandushiiglase Södra metsamaade müügil.
Metsarikas Eesti võimaldab hoida puutumatuid alasid, aga samas ka kestlikku metsamajandamist, seda kõike riigi kliimaeesmärkide kontekstis, kirjutab Eesti Maaülikooli metsaökoloogia professor, metsanduse ja inseneeria instituudi direktor Marek Metslaid.
Uus aasta algas fungitsiidide maailmas hea uudisega - Corteva Agriscience esitles 21. jaanuaril 2025 innovaatilist ja eriti tõhusat fungitsiidi Univoq.