• 16.07.25, 13:02

Avatud Talud Olustveres: sajandipikkune traditsioon, nüüdisaegne haridus

Eelmisel nädalavahetusel oli Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskool avatud kõigile huvilistele – toimusid Avatud Talude päevad. Kahel päeval külastasid kooli sajad huvilised – oli neid kes tulid vaatama, mida pakub kool ja ka neid, kes soovisid lastele näidata loomi või erinevaid töötubasid külastada.
Olustverest saab praktilise maamajandushariduse.
  • Olustverest saab praktilise maamajandushariduse.
  • Foto: Meelika Sander-Sõrmus
Olustvere koolirahvas oli väljas tugeva meeskonnaga ja tutvustas külastajatele kõike seda, mida nende koolis õppida saab. Selgitati taime- ja loomakasvatuse põhimõtteid, näidati kaasaegset tehnikat, tutvustati toidutootmise võimalusi ning erinevaid töötubasid – klaasi, käsitöö, mesinduse, puutöö jne. Külastajate huvi oli suur ning paljud said just selle sündmuse kaudu teada, et kutseharidus võib olla väga põnev ja praktiline valik – eriti kui see toimub nii erilises keskkonnas nagu Olustvere mõis.
„See on hea viis näidata, kui ägedaid ja praktilisi oskusi saab Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskoolis omandada – olgu see põllutöö, keraamika, pagaritootete küpsetamine või loomakasvatus,“ ütles kooli direktor Arnold Pastak.
Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskool on rohkem kui lihtsalt kutseõppeasutus – see on maaelu ja praktiliste oskuste kandja. Kool tegutseb alates 1920. aastast Olustvere mõisasüdames ning on tänaseks kujunenud tugevaks kutsehariduse keskuseks, kus praktiline õpe, kaasaegne tehnika ja ajalooline keskkond käivad käsikäes.

Artikkel jätkub pärast reklaami

„Tänane Eesti kutseharidus ei jää millegi poolest alla meie põhjanaabritele – kohati oleme jõudnud samale tasemele või isegi mõneski asjas ette läinud. Meil on nüüdisaegne tehnika ja tootmisbaas, head õppejõud ja laialdased praktikavõimalused,“ kinnitab kooli direktor Pastak.
Ta lisab, et õpilastele on renoveeritud mugav õpilaskodu, kus kõik eluks vajalik on olemas.
Olustveres saab õppida erinevates valdkondades – alates põllumajandusest ja loomakasvatusest kuni toidutöötlemise, käsitöö, turismiteeninduse ja raamatupidamiseni. Õpe toimub nii statsionaarses kui ka mittestatsionaarses vormis, sobides nii noortele kui ka täiskasvanud õppijatele.
Olustvere TMK direktor Arnold Pastak kooli tutvustamas.
  • Olustvere TMK direktor Arnold Pastak kooli tutvustamas.
  • Foto: Meelika Sander-Sõrmus

Uue eriala vastu suur huvi

Statsionaarses õppes saab sel sügisel õppida põllumajandustöötajaks, turismiteenindajaks, kokaks ning täiesti uue õppekava järgi ka toiduainete tehnoloogiat. Kõik need erialad annavad lõpetajale kutsekeskhariduse taseme 4 ja õppima asuda saab põhihariduse baasil. Õppetöö toimub päevases õppevormis.
„Uue nelja-aastase toiduainete tehnoloogia õppekavaga on kool seadnud sihiks tuua senisest rohkem põhikoolilõpetajaid kooli. Kui kõik läheb hästi, loodame vastu võtta kuni 280 noort õppijat,“ räägib Pastak.
Ta rõhutab, et Olustveres pakutav praktiline haridus sobib just neile, kes tahavad tegutseda, ise luua ja oma kätega tehtu tulemusi näha. „Meil on ilus keskkond, uhke tehnika ja selge fookus – tooraine, töötlemine, valmistoode. Me kasvatame teadmiste kõrval ka vastutustunnet ja iseseisvust,“ ütleb direktor.
Mittestatsionaarses õppes, mis on mõeldud eeskätt täiskasvanud õppijatele ja toimub sessioonidena, on võimalik omandada teadmisi ja oskusi näiteks veise-, lamba- ja kitsekasvatuses, taimekasvatuses, mesinduses ning toiduainete töötluses – sealhulgas lihatoodete, piimatoodete ja jookide tehnoloogias. Kokkadele ja pagar-kondiitritele on samuti mõeldud eraldi õppekavad. Samuti saab õppida raamatupidajaks, keraamikuks, kangakudujaks ja tekstiilkäsitööliseks. Mitmel suunal, nagu näiteks loomakasvatus või käsitöö, on olemas ka jätkuõppe võimalused 5. kutsetasemel.
Täpsem info kõigi erialade ja tingimuste kohta on kooli kodulehel.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Tugev praktikapool

„Meil on õppetalu, kus on üle 700 hektari haritavat maad, kus õppijad saavad omandada teadmisi otse põllul. Lisaks on meil oma laborid ja tootmiskohad, kus õpitakse valmistama liha- ja piimatooteid, jooke ja pagaritooteid,“ räägib Pastak.
Koolil on ka loomad, kes saavad oma aja mõnusalt ära elada ja on pigem lemmiklooma rollis. Avatud talude päeval sai näha nii hobuseid, kanu, kalkuneid kui teisi farmiloomi.
Olustvere kool ei looda vaid riigieelarvele, vaid teenib igal aastal lisatulu teenuste, põllumajandussaaduste ja toodete müügist. Püsitulu allikateks on ka majutusvõimalused, sündmuste korraldus ja erinevad koostööprojektid. Projektiraha toel on renoveeritud koolihooneid, soetatud uut tehnikat ja arendatud tootmisbaasi.
Kool pakub õpilastele tugevat praktilist õpet, kus teadmised omandatakse tegutsedes. Selline lähenemine kasvatab iseseisvust ja tööharjumust, mida hinnatakse kõrgelt ka tööturul.
Avatud Talud Olustveres - näha sai nii ajaloolist mõisakompleksi kui kaasaegset koolimaja.
  • Avatud Talud Olustveres - näha sai nii ajaloolist mõisakompleksi kui kaasaegset koolimaja.
  • Foto: Meelika Sander-Sõrmus

Ajaga kaasas, ajaloolises keskkonnas

Olustvere kool tegutseb ajaloolises mõisakeskkonnas. Paljud hooned on renoveeritud, osad veel ootavad uut kasutust. Koolis on jõuliselt arendatud rahvusvahelist koostööd ning õpilased on aastate jooksul käinud praktikal mitmel pool Euroopas – Saksamaal, Soomes, Hollandis. Viimastel aastatel eelistavad noored siiski üha enam Eestis õppida, sest siinsetel kutsekoolidel, sealhulgas Olustverel, on välja arendatud väga kaasaegne õpikeskkond.
„Eestis on olemas kogu vajalik tehnika ja oskused, et saada väga hea praktiline haridus. Meil ei ole põhjust enam mujale vaadata,“ kinnitab Pastak.
Ta lisab, et Olustvere on suutnud hoida õppijate arvu stabiilsena isegi olukorras, kus paljud väiksemad maakoolid on oma mahult vähenenud. Uued erialad, täiskasvanute tagasitoomine õppesse ja paindlikud õppimisvõimalused on koolile andnud tugeva eelise.
Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskool on eriline koht – siin kohtuvad traditsioon ja uuendus, maaelu ja ettevõtlikkus, õppimine ja tegutsemine. Siin ei õpetata mitte ainult oskusi, vaid kasvatatakse ka suhtumist ja iseseisvust.
„Tere tulemast Olustverre – meil on, mida näidata! Ja pole vaja enam vaielda, kas parim põllumajanduskool on Järvamaal või Olustveres. Meie oma rada on juba selgelt välja joonistunud,“ võtab direktor Arnold Pastak teema kokku.
Avatud Talud Olustveres - näha sai nii ajaloolist mõisakompleksi kui kaasaegset koolimaja. Fotod: Meelika Sander-Sõrmus
114 fotot
  • Avatud Talud Olustveres - näha sai nii ajaloolist mõisakompleksi kui kaasaegset koolimaja. Fotod: Meelika Sander-Sõrmus
TASUB TEADA
Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskool asub Kesk-Eestis Põhja-Sakala vallas Olustveres.
Kool alustas tegevust 1914. aastal Kõo mõisas Kõrgemajärgulise Alampõllutöökoolina, mis 1917. aastal muudeti põllutöökeskkooliks. 1920. aastal jätkas kool tegevust Olustveres Eesti Aleksandri Põllutöökeskkooli nime all. Erinevate nimede all on kool tegutsenud tänaseni.
Põllumajandusliku kallakuga koolist on tänaseks saanud Haridus- ja Teadusministeeriumi poolt hallatav kutseõppeasutus, kellele kuulub ka Baltikumi kõige täiuslikumalt säilinud mõisakompleks 26 ehitise ja rajatisega.
Kooli põhitegevuseks on pakkuda põhikooli- ja gümnaasiumijärgset kutseõpet ning täiendus- ja ümberõpet täiskasvanutele.

Seotud lood

Uudised
  • 16.07.25, 14:25
Marule ja vihmale vaatamata tehti avatud taludesse üle 198 000 külastuse
Tänavustel avatud talude päevadel osales 327 talu, kuhu tehti kokku üle 198 000 külastuse. Kõige rohkem külastajaid oli Viinamärdi talus ja Luke juustuvabrikus Tartumaal, mõlemas ligi 4000 inimest.
Uudised
  • 11.07.25, 17:17
Galerii: Avatud talude päevad said avalöögi Viinamärdi talus
Avatud talude päevad 2025 said avapaugu Tartumaal Viinamärdi talus, kus Itaaliast pärit Denis Pretto ja tema abikaasa Annemari Polikarpus kasvatavad Lacaune’i tõugu lambaid ning toodavad lambapiimast juuste. Tegemist on pereettevõttega, mis lisaks tootmisele arendab ka taluturismi ning otsib uusi ärivõimalusi maapiirkonnas.
Uudised
  • 11.07.25, 11:11
328 talu üle Eesti avavad sel nädalavahetusel oma uksed
Üks Eesti suve suursündmusi on tulekul − sel nädalavahetusel ootavad külalisi ligi 330 talu Eesti eri paigus.
  • ST
Sisuturundus
  • 17.06.25, 16:03
Virtuaalne põllumees Toots – tark teekaaslane vilja fikseerimisel
“Põllumees Toots sündis vajadusest paremini mõista, kuidas Eesti põllumees end tunneb, kui ta vilja fikseerib, ja millised on tema suurimad kõhklused. Tahame pakkuda alternatiivi, mis aitab põllumeestel riske vähendada,” selgitas Scandagra Eesti teraviljaostujuht Urbo Vilibert virtuaalse põllumehe sünnilugu.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Põllumajandus esilehele