ÜRO toiduagentuuri (FAO) sõnul tõusid toiduhinnad septembris ning nende hinnangul püsivad hinnad 2008. aasta toidukriisi tasemel.
USAd tabanud enam kui 50 aasta suurim põud viis suvel rekordilistesse kõrgustesse nii maisi kui ka sojaubade hinna. Võimalikule toidukriisile lisas hoogu põud Venemaal ning teistes Musta mere äärsetes riikides.
Samas on teravilja hind viimastel nädalatel langenud tänu kiirele saagikoristusele ja murele globaalse nõudluse vähenemise pärast, vahendab uudisteagentuur Reuters.
FAO toiduhinna indeks, mis mõõdab kuuajalisi hinnamuutusi tarbijakorvis, mis sisaldab teravilja, piimatooteid, liha ja suhkrut, tõusis septembris 216 punktini, olles augustis veel 213 punkti.
Agentuuri sõnul tulenes hinnatõus eelkõige piimatoodete ja liha kallinemisest, samas kui teravilja hinnatõus oli piiratum.
"Hinnad on kõrged ja püsivalt sellistel tasemetel. On äärmiselt ebatõenäoline, et me näeme hindade normaliseerumist lähiajal," kommenteeris Reutersile FAO vanemökonomist Abdolreza Abbassian.
Ta lisas, et septembrikuine hinnatõus ei anna veel piisavalt märku kindlast tõusutrendist, kuid Abbassian ootab kindlasti suurenenud hinnakõikumisi tulevatel kuudel.
FAO indeks on küll veel mõnevõrra maas 2011. aasta veebruari 238 punktist, kui kõrged toiduhinnad põhjustasid Araabia kevade puhkemise, kuid praegune tase on piisavalt lähedal tasmetele, mis 2008. aastal põhjustas vaesemates riikides suurel hulgal ülestõuse.
Seotud lood
Üleminekuperiood on lehmale kriitiline – just sel ajal suureneb energiavajadus ja kasvab risk ketoosiks. Baltic Agro poolt pakutav MecoVit® ühendab mikrokapseldatud DL-metioniini, koliinkloriidi, betaiini ning B2- ja B12-vitamiini, toetades maksa ainevahetust, söömust ja energiataset, et lehm saaks uue laktatsiooni alustada tugevamana.