Eesti Aiandusliidu üleskutse on ajendatud Intsu talu tasuta tomatijagamise aktsioonist. Toidupangale annetati ja Tartu turul jagati laiali kokku 7 tonni värsket tomatit.
Eesti Aiandusliit taunib olukorda, kus kodumaise köögivilja tootmise kõrghooajal puudub kohalikul tootjal võimalus mõistliku hinnaga oma toodangut realiseerida. Leiame, et artiklis toodud näite põhjal on ka tarbijal keeruline kohalikku toodangut eelistada( Intsu talu tomati väljamüügi hind 0,49 senti kilo ja Selveri jaemüügi hind 1,19 EUR-i kilo, Hollandi tomati jaemüügi hind 0,50 senti kilo ).
„Olukord on murettekitav, kuna konkurentsitingimused Kesk-Euroopa tootjatega on ebavõrdsed ja hinnasurve jaemüügis on väga tugev. Samas näitavad uuringud, et meie tarbija eelistus on järjest enam kohalik toodang. Jääb üle loota, et muutus tarbija käitumises kodumaise toodangu kasuks oleks võimalikult kiire“, kirjeldab hetkeseisu AS Sagro tootmisjuht Madis Kahu.
Aiandusliit juhib tarbijate tähelepanu asjaolule, et Eestisse imporditud puu- ja köögivili on transporditud siia tuhandete kilomeetrite kauguselt ja korjatud juba nädalaid tagasi enne poeletile jõudmist, imporditud puu- ja köögivilja kasvatamisel kasutatakse väga intensiivselt taimekaitsevahendeid.
Eestis Kasvatatud aiasaadused on värsked, toodetud meie kodu lähedal, tootja on tarbijale teada ja tuntud ning nende tootmisel on taimekaitsevahendite kasutamine minimaalne.
Eesti Aiandusliit kutsub üles jaekette eelistama köögivilja tarnijatena kohalikku Eestimaist tootjat ja korrigeerima oma hinnapoliitikat kohaliku tootja kasuks ning tarbijat eelistama Eestis Kasvatatud puu- ja köögivilja.
Seotud lood
Küsimus ei ole pelgalt tomatis ja kurgis, vaid see on märksa laiem - praegu ei suuda Eesti end ise varustada paljude köögi- ja puuviljadega.
Põllumajandusturu ebastabiilne majanduslik olukord nagu muutlikud väetise- ja teraviljahinnad ning kasvavad tootmiskulud on peavaluks igale põllumehele. Keeruline seis sunnib põllumehi rohkem arvutama ja investeeringutest saadavat kasu kaaluma. See olukord määrab otseselt taimekaitsevahendite üle otsustamise. Kuidas säästa, kuid samal ajal saada maksimaalset tulu?
Hetkel kuum
Tagasi Põllumajandus esilehele