Seakatku vältimiseks rakendatud ohutusmeetmed on piisavalt turvalised, leiab Rakvere Farmid ASi seakasvatusdivisjoni direktor Mati Tuvi.
Valgamaal Hummulis leitud surnud metsseal diagnoositi sigade Aafrika katk. Metssea leiukohast 8 km raadiusesse jäävatele seakasvatusettevõtetele on pandud täiendavad kitsendused loomade liikumisele ning tapmisele, samuti kohustus järgida täiendavaid bioohutusmeetmeid.
Rakvere Farmid ASi seakasvatusdivisjoni direktori Mati Tuvi sõnul ei tähenda seakatku surnud metssea leidmine seakasvatajate jaoks suurt midagi. „Nüüd on lihtsalt faktiliselt tõestatud, et haigus on Eesti pinnal, kuid tegelikult oli ju aimata, et katk on Eesti-Läti piiril juba mitu nädalat edasi-tagasi liikunud,“ ütles ta. Peale ohutsooni jäävate majapidamiste ja farmide ei muutu Tuvi sõnul teiste seakasvatajate jaoks midagi.
Tuvi rääkis, et Rakvere Farmid rakendas ülikarmid bioohutusmeetmed juba mitu kuud tagasi. Eilsete uudiste peale seakatku Eestisse jõudmisest saatis Tuvi farmitöötajatele meeldetuletuse, et kõik jälgiksid meetmeid veelgi tõsisemalt. „Nii palju, kui meist sõltub, on tehtud,“ ütles ta. Näiteks on ettevõtte kõik 25 farmi võimalikult suletud, neis on pesuvannid, farmi territooriumil liigub vaid transport, mis on äärmiselt vajalik. Samuti töötavad inimesed ainult tootmistsoonis, sest tsoonist sisse-välja käimine on Tuvi sõnul üks riskantsemaid viise, kuidas viirus lauta viia.
Tuvi lisas, et kui üks seakatku puhang Leedus Valgevene piiri lähistel ja üks juhtum Lätis välja arvata, on lähiriikide kogemus näidanud, et rakendatavad ohutusmeetmed on turvalised. „Senimaani on katk peamiselt liikunud mööda metssigu ja majapidamiste, mis asuvad metsade keskel,“ rääkis ta, lisades, et suurfarmidest on seni katk mööda läinud. „Loodan, et nii ka jääb,“ ütles Tuvi.
Seotud lood
Metssea leiukohast 8 km raadiusesse jäävatele seafarmidele on pandud täiendavad kitsendused.
Valgamaal Hummulis leitud surnud metsseal diagnoositi sigade Aafrika katk. Metssea leiukohast 8 km raadiusesse jääva farmi Tulevik OÜ üks omanik Harri Tamm seakatku pärast ei muretse.
Põllumajandusministeeriumis toimus täna, 19. septembril kohtumine seakasvatajatega, kus anti ülevaade sigade aafrika katku leviku hetkeseisust Eestis, rakenduvatest tauditõrje meetmetest ning kaasnevatest piirangutest loomade ja loomsete saadustega kauplemisele.
Riigikogu maaelukomisjoni liikme Siret Kotka sõnul on Eestis üha laialdasemalt leviv sigade Aafrika katk väga tõsine probleem, mis edasise leviku korral tähendaks Eesti seakasvatajatele korvamatut kahju.
Kuna aasta-aastalt esineb kõrreliste umbrohtude tõrjega aina enam probleeme, on väga oluline saada need kontrolli alla juba sügisel. Taimekaitsevahendite esindaja Nordisk Alkali tehniline nõustaja/turundusjuht Ann Raukas nendib, et pikkadel sügistel peab kultuur konkureerima umbrohuga nii toitainete kui ka valguse osas ning lisaks loob tihe ja umbrohurikas taimik soodsad tingimused taimehaiguste levikuks.
Hetkel kuum
Tagasi Põllumajandus esilehele