• 03.08.15, 20:20
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Toidulisand vähendab lehmade metaaniheitmete hulka

Igal aastal paiskub lehmade soolestikust atmosfääri 2,1 miljardi tonni süsihappegaasi mõjuga võrreldavas koguses metaani, moodustades sellega inimtekkelistest kasvuhoonegaasidest neli protsenti. Teadlased teatavad nüüd, et lihtsa keemilise ühendi abil saab vähendada piimalehmade väljutatavat metaani hulka pea kolmandiku võrra.
Alexander Hristovi juhitud teadlasrühma katse hõlmas 84 Holsteini tõugu piimalehma, kelle tavapärane toiduvalik hõlmas lutserni ja maisi. Eksperimendi käigus lisati osade loomade söödale ka 3-lämmastikoksüpropanoolina tuntud ühendit, mille metaaniheitmete hulka vähendavat mõju on lihaveiste ja lammaste puhul täheldatud varemgi.
Kolm kuud kestnud katse käigus leiti, et toidulisandit saanud lehmade poolt väljutatava metaani hulk vähenes esimese kahe nädala vältel 30 protsendi võrra ja jäi siis samale tasemele. Samas ei mõjutanud ühend loomade isu, nende piimaandi ega piima koostist. Sööda parema seeditavuse tõttu kasvas nende kehakaal samal ajal nende tõukaaslastest kiiremini.
Töörühm nendib, et kuigi katseperioodi vältel ebasoovitavaid kõrvalmõjusid ei täheldatud, tuleb ühendi ohutuses veendumiseks teha katseid veelgi rohkemate loomadega pikema aja vältel.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Uurimus ilmus Ameerika Ühendriikide teadusakadeemia toimetistes.
Allikas: ERR Novaator
 

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 02.06.25, 11:19
Tugev alus tugevale saagile – DEKALBi eelised rapsikasvatuses
Iga hooaeg on ainulaadne ja toob endaga kaasa uusi väljakutseid. Edukaks hooajaks on olulised põllumehe otsused, investeeringud, riskid, tulemused ja saak. Milliste omadustega DEKALBi sorte eelistada, et saak oleks viljakas ja võimas?

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Põllumajandus esilehele