Igal aastal paiskub lehmade soolestikust atmosfääri 2,1 miljardi tonni süsihappegaasi mõjuga võrreldavas koguses metaani, moodustades sellega inimtekkelistest kasvuhoonegaasidest neli protsenti. Teadlased teatavad nüüd, et lihtsa keemilise ühendi abil saab vähendada piimalehmade väljutatavat metaani hulka pea kolmandiku võrra.
Alexander Hristovi juhitud teadlasrühma katse hõlmas 84 Holsteini tõugu piimalehma, kelle tavapärane toiduvalik hõlmas lutserni ja maisi. Eksperimendi käigus lisati osade loomade söödale ka 3-lämmastikoksüpropanoolina tuntud ühendit, mille metaaniheitmete hulka vähendavat mõju on lihaveiste ja lammaste puhul täheldatud varemgi.
Kolm kuud kestnud katse käigus leiti, et toidulisandit saanud lehmade poolt väljutatava metaani hulk vähenes esimese kahe nädala vältel 30 protsendi võrra ja jäi siis samale tasemele. Samas ei mõjutanud ühend loomade isu, nende piimaandi ega piima koostist. Sööda parema seeditavuse tõttu kasvas nende kehakaal samal ajal nende tõukaaslastest kiiremini.
Töörühm nendib, et kuigi katseperioodi vältel ebasoovitavaid kõrvalmõjusid ei täheldatud, tuleb ühendi ohutuses veendumiseks teha katseid veelgi rohkemate loomadega pikema aja vältel.
Uurimus ilmus Ameerika Ühendriikide
teadusakadeemia toimetistes.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Baltic Vianco on Eesti turul kaubelnud põllumajandusloomadega 18 aastat, selle aja jooksul on sektoris palju muutunud ja muutumas. Tänu usaldusväärsetele partneritele välisturgudel ja headele klientidele kodumaal on ettevõtte juht Janek Mustmaa optimistlik, kuigi Eesti lihaveiste arv on kahe viimase aastaga kahanenud 10 000 ja lammaste arv 20 000 võrra ning üle Euroopa levib lammaste ja veiste viirushaigus sinikeel.