Maaeluministeerium korraldab koostöös Eesti Tõusigade Aretusühistuga 20. aprillist kuni 1. juunini neljas maakonnas sigade Aafrika katku infopäevad seakasvatajatele.
- Algavad seakatku infopäevad seakasvatajatele Foto: Äripäev AS
Veterinaar- ja Toiduameti peadirektori asetäitja Olev Kalda sõnul on nakkuse farmi jõudmise vältimisel määrav roll bioohutusnõuete rangel järgmisel. „Ka tänavu suvel on farmide nakatumise oht väga suur, sest metsas taudi vaibumise märke pole. Taudi farmi jõudmine sõltub palju sellest, kui edukalt suudavad seakasvatajad kehtestatud bioohutusnõudeid täita,“ ütles Kalda. „Möödunud suviste puhangute analüüs näitas, et kõige sagedamaks haiguse farmi jõudmise põhjuseks oli farmi töötajate eksimused bioohutusnõuete täitmisel. See tähendab, et bioohutusmeetmete hoolsama rakendamisega saanuks neid vältida.“ sõnul tuleb kõikidel tänavu suveks tõsiselt valmistuda, et vältida seakatkupuhanguid. „Peame olema väga ettevaatlikud, sest uued taudipuhangud farmides võivad lükata edasi piirangutsoonide kaotamise. Täna on seakasvatajate jaoks kõige suuremaks probleemiks seakatku puhangute tõttu kehtestatud piirangutsoonid, mille tulemusena on sealiha kokkuostuhinnad drastiliselt langenud. Tsoonide kaotamise kiirus sõltub sellest, kas suudame tänavu taudi tõkestada ja farmidest eemal hoida,“ ütles Urmas Laht. „Taudirisk on endiselt väga suur ja selle tagajärjed seakasvatajale laastavad. Seepärast ootame infopäevadele kõiki seakasvatajaid, veterinaare ja järelevalveametnikke, et olulisemad riskikohad saaksid veelkord üle räägitud.“
Eesti Tõusigade Aretusühistu nõukogu esimehe Urmas Lahe
Infopäevade eesmärk on anda juhiseid sigade Aafrika katku vältimiseks farmis. Eesti Maaülikooli teadlased annavad 2015. aastal seakatku nakatunud farmides läbiviidud täiendava epidemioloogilise uuringu põhjal ülevaate nakkuse farmi jõudmise tõenäolistest põhjustest, suurematest riskidest ja bioturvalisuse meetmetest nende vältimiseks. Veterinaar ja Toiduameti esindajad annavad ülevaate seakatku leviku hetkeseisust, kehtestatud bioohutusnõuetest ja järelevalvetulemustest ning AS Rakvere Farmid seakasvatusdivisjoni juht Mati Tuvi ning Eesti Tõusigade Aretusühistu aretuskonsulent Aino Aringo farmides rakendatavatest bioohutusmeetmetest. Infopäevade ajad ja kohad:
20. aprill Tartumaa – Tartumaa Põllumeeste Liidu saal (Jalaka 48, Tartu).19. mai Lääne-Virumaa – Lääne-Viru Maavalitsus (F. R. Kreutzwaldi tn 5, Rakvere)31. mai Viljandimaa - Põllumajandusameti Viljandi keskus (Vabaduse plats 4, III korrus, Viljandi)1. juuni Saaremaa – Suure Tõllu Puhkeküla ( Lilbi küla, Lääne-Saare vald, Saaremaa)
Sigade Aafrika katku infopäevade teemad:
Seakatku leviku põhjused epidemioloogilise uuringu põhjal ja suuremad riskid. Eesti Maaülikool;Ülevaade seakatku olukorrast, bioohutusnõuded farmis. Veterinaar- ja Toiduamet;Seakasvatuse olukord ja järelevalve tulemused maakonnas. VTA maakondlik veterinaarkeskus;Seakasvataja oma farmis rakendatud bioohutusmeetmetest. AS Rakvere Farmid;Bioohutusmeetmetest aretusühistu farmides. Eesti Tõusigade Aretusühistu.Arutelu. Küsimused ja vastused.
Infopäevadele registreerimine aadressil:
http://goo.gl/rdsw1S
Maaeluministeerium, Veterinaar- ja Toiduamet ning Veterinaar- ja Toidulaboratoorium viivad koostöös Eesti Jahimeeste Seltsi, Eesti Tõusigade Aretusühistu ja Eesti Maaülikooliga tänavu kevadel läbi teavitusprogrammi, millega parandatakse seakasvatajate, jahimeeste ja elanikkonna teadmisi seakatkust ja selle levikust, et vähendada sigade Aafrika katku farmidesse jõudmise riski. Toimuvad jahimeesteja seakasvatajate infopäevad, valminud on õppevideod jahimeestelening kavas on elanikkonnale suunatud teavitustegevused.
Seotud lood
Eesti põllumehed saavad uue ülitõhusa teravilja fungitsiidi, milles sisaldub tipptasemel Inatreq™ active toimeaine – keemia, mis põhineb looduslikult esinevatel mullabakteritel.